Jak pověsit lustr na strop. Vyzkoušejte k zavěšení chemickou kotvu

pověsit lustr
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Potřebujete doma pověsit lustr a nevíte, jak na to? Složité to rozhodně není, jen musíte zvolit správný kotvící materiál k typu stropu, do kterého budete lustr upevňovat. Před nákupem lustru tedy vždy zjistěte, z čeho máte tvořený strop v místě, kde ho chcete pověsit.

Lustr na strop

Vždy musíte pověsit lustr na strop tak, aby byl dostatečně přichycen a nezpůsobil někomu případné zranění. Ve většině případů budete věsit lustr na hák, který má přidělaný z výroby. Tento hák musíte pořádně ukotvit do stropu.

V místě, kde budete vrtat, vede většinou i přívodní kabel elektřiny k lustru. Proto je potřeba zjistit, ve kterém místně kabel vede dřív, než začnete vrtat. Pokud nebudete používat hák, tak stejně dobře může posloužit i závitová tyč.

Jak pověsit lustr

Základem je pořádné zaměření, kam lustr pověsit. Prokonzultujte s ostatními členy domácnosti, kde přesně by měl být lustr umístěn. Potom se podívejte, jak má lustr řešené zavěšení, a v daném místě navrtejte háky, na které lustr pověsíte.

Jakmile budete mít poznačené dírky na stropě, tak v něm vyvrtejte díru o 2 mm větší, než je hák samotný. Vyvrtanou díru je potřeba pořádně vyčistit, nejlépe pomocí speciálního kartáčku. K vyčištění můžete použít i vysavač nebo kompresor. Jde o to, dostat z vyvrtané díry co nejvíce prachu.

Po vyčištění díry do ní nacpěte do ¾ chemickou kotvu, do které potom našroubujete hák. Nechte zatuhnout dle pokynů výrobce chemické kotvy a potom už můžete lustr pověsit.

Jak zavěsit lustr do sádrokartonu

Pokud se rozhodnete doma tvořit podhledy ze sádrokartonu, tak rozhodně myslete na to, aby na místech určených k zavěšení těžších předmětů byl nachystaný trám nebo jiné vyztužení stropu. Pokud se rozhodnete pro těžký lustr, tak vám ho profil na sádrokarton neudrží.

Pří tvoření stropu si do místa, kde bude lustr, připevněte velký trám, který schováte pod sádrokarton. Do tohoto trámu bude potom stačit našroubovat samořezný hák, který vám lustr podrží. Další možností je provrtat se přes sádrokarton až do stropu a použít delší silnější hák.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz