Dezinfekce sklepa. Zbavte se plísní ve sklepě vysířením

dezinfekce sklepa
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Dezinfikovat sklep je velmi důležité pro prodloužení životnosti vlastních výpěstků. Důvod pro častou dezinfekci sklepa je prostý, potřebujete se zbavit plísní ve sklepě, které napadají zeleninu a ostatní věcí ve sklepě uchovávané. Jak to ale udělat?

Jak dezinfikovat sklep

Dezinfikovat sklep zvládnete doslova za pár korun. Díky pravidelnému vysíření sklepa můžete poté udržovat ve sklepě velmi zdravé klima. Vysíření sklepa je finančně nenáročné, ale stojí to čas.

Dezinfekce sklepa

Před samotným vysířením musíte sklep vyklidit od veškeré zeleniny. Pokud máte ve sklepě zavařeniny, tak ty tam můžete bez problémů ponechat. Stejně tak veškeré ostatní vybavení, jako jsou například regály a podobně, mohou ve sklepě zůstat.

Při dezinfekci sklepa pomocí vysíření je dobré ucpat všechny průduchy, které do sklepa vedou. Zacpete je jen na dobu vysíření a potom je zase zprůchodníte. Stejně tak je dobré ideálně utěsnit dveře nebo poklop sklepa.

Vysíření sklepa

Pokud máte sklep připravený k vysíření, tak si musíte sehnat sirné knoty nebo svíce. Sirné knoty koupíte v balení po několika kusech okolo sta korun. Sirný knot je dobré ve sklepě pověsit na dostatečně dlouhý drát a umístit tam, kde není možnost vznícení vybavení sklepa.

Sirný knot zvládne vysířit určitý objem místnosti, v případě většího sklepa budete muset použít více knotů najednou. Po umístění sirného knotu na drátek ho zapálíte a necháte vyhořet.

Udržujte si dostatečnou vzdálenost, protože vdechnutí není opravdu vůbec nic příjemného. Po vyhoření knotu sklep uzavřete a nechte zavřený minimálně 24 hodin.

Po uplynutí 24 hodin sklep pořádně vyvětrejte

Po uplynutí dostatečného času uvolněte všechny větrací otvory a sklep nechte pořádně vyvětrat. Nechte sklep otevřený minimálně další den a potom teprve začněte nosit do sklepa věci, které chcete ve svém sklepě uskladnit.

Pokud chcete vysířit sklep, který je značně zamořený plísní, tak je potřeba ho předem veškeré plísně zbavit a pořádně vyčistit.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz