Jak zabránit pocení rukou? Co proti pocení pomáhá

zpocene ruce
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Pokud vás trápí pocení rukou, určitě to nepřehlížejte. Může se jednat o varovný signál. Objednejte se včas k lékaři a mezitím si přečtěte, jak zabránit pocení rukou v době, kdy budete čekat na prohlídku. V článku se podíváme i na časté příčiny pocení rukou.

Příčiny pocení rukou

Potní žlázy se nachází prakticky po celém povrchu těla a slouží k ochlazení organismu. Jsou momenty, kdy je pocení normální ba dokonce očekávané. Například při horkém počasí, fyzické zátěži, horečce nebo konzumaci horkého a pikantního jídla je pocení přirozené a nevyhnutelné.

Dalším důvodem mohou být extrémní emoce. Dochází při nich k hormonální reakci. Zvyšuje se hladina adrenalinu, organismus se zrychlí a ohřeje. Poté odvádí teplo dlaněmi.

Hyperhidróza

Hyperhidróza je onemocnění, kterým trpí až 15% lidí. Tito lidé se potí tak silně, že z nich doslova „leje pot“. Může být buď vrozená, nebo vyvolaná řadou příčin.

Mezi ty patří užívání antidepresiv, hormonálních preparátů, léků na snížení cukru v krvi a jiných léků. Dále ji mohou způsobit návaly při menopauze, zvýšená aktivita štítné žlázy nebo hypertyreóza.

Neblahý vliv může mít také Parkinsonova choroba, poraněním míchy a jiné neurologickými nemoci. V neposlední řadě ji mohou vyvolat infekce a zhoubná onemocnění.

Co pomáhá proti pocení rukou?

Od pocení rukou si můžete dočasně ulevit sami. Neberte níže zmíněné rady jako náhražku lékařského ošetření.

Ochlazení

Když se vám zpotí ruce, rozevřete dlaně, aby dýchaly. Můžete si také ulevit přiložením kostky ledu nebo vlhkého ručníku k zápěstí.

Práce se stresem

Pokud trpíte návaly stresu, zkuste se pokaždé zastavit a zhluboka dýchat. Veďte uklidňující vnitřní dialog, čímž projevíte sami sobě úctu.

Pro celkové zlepšení situace se zkuste dlouhodobě věnovat například meditaci a jiným relaxačním technikám. Může také velmi pomoci, když si vedete deník. Nejenže se můžete z náročných emocí vypsat, ale díky deníku můžete také sledovat, jak se Vaše vnímání situace postupem času vyvíjelo.

Nejdostupnější metodou odbourání stresu je sport. Můžete si zacvičit kdykoliv, nemusíte za to platit a navíc se Vám po sportu uvolní hormony štěstí.

Jestliže úleva od psychických potíží nepřichází, nebojte se vyhledat psychoterapeuta. Tato služba už je dnes naprosto běžná a dobře dostupná.

Dětský pudr

Dětský pudr nasaje pot na vašich dlaních a uleví vám od nepříjemných pocitů. Můžete s sebou nosit malé balení, ať ho máte vždy po ruce.

Pudr vám dočasně uleví, ale nelze ho brát jako řešení problému s pocením dlaní.

Speciální antiperspirant

Vyhledejte antiperspirant na bázi hliníkové soli, která zmírňuje pocení.

Naneste před spánkem na čisté ruce.

Šalvěj

Tato léčivá bylina se doporučuje při menopauze a hyperhidróze. Obsahuje třísloviny, které snižují úroveň pocení.

Její účinky jsou dokázány vědecky. Můžete si připravovat různé čaje a koupele. Existují také doplňky stravy s obsahem šalvěje, ale jejich užití je třeba nejdříve konzultovat s lékařem!

Proberte pocení rukou s lékařem

Praktického lékaře navštivte okamžitě, pokud je pocení rukou doprovázeno bolestí v hrudi, horečkou, nevysvětlitelnou ztrátou váhy, dušností nebo zvýšenou tepovou frekvencí. Může se jednat o symptomy hyperhidrózy.

Navštivte lékaře také v případě, že se silně potíte v noci nebo se pocení objevilo z ničeho nic. Pokud vám praktický lékař nezjistí žádné onemocnění, zajděte si k dermatologovi.

Léčba pocení rukou

Se silným pocením rukou může pomoci lékař, který vám může nabídnout několik variant léčby.

Lokální prostředky ke snížení pocení

Jedná se o antiperspiranty s vyšší koncentrací hliníkové soli nebo spreje s glykopyrroniem. Tyto látky blokují potní žlázy, ale musí se používat několikrát denně.

Botulotoxinové injekce

Botulotoxin blokuje aktivitu žláz na několik měsíců. Před injekcí lékař provede test – namaže pacientovi ruce roztokem jódu a navrch nasype škrob.

Následkem chemické reakce ruce zmodrají. Čím tmavší je modrá barva, tím silnější injekce je potřeba v daném místě.

Léky

Tablety glykopyrolátu snižují pocení, ALE vyvolávají sucho v očích a puse. Mohou se použít také beta-blokátory a léky proti úzkostem.

Iontoforéza

Iontoforéza je procedura, při které se ionty dostávají do kůže pomocí proudu tekutiny. Používá se buď glykopyrolát, nebo voda z vodovodu.

Sympatektomie

Jedná se o velmi radikální způsob léčby, součástí které je opera za účelem narušení nervů tak, aby došlo ke zmírnění pocení.

Jedná se o poměrně nekompromisní zásah do těla, který s sebou přináší vedlejší efekty: krvácení, infekci, kolaps plic a pokles očních víček.

Zdroje: lifehacker.com; mayoclinic.org, lifehacker.ru

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz