Jak na zahradě správně zacházet s nalomenou větví. Zkuste ji zachránit

vetev
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Silný vítr nebo nadměrná sněhová nadílka, to jsou nejčastější příčiny zlomených větví u stromů na našich zahradách. Otázkou v takové chvíli je, zda se pokoušet o záchranu nalomené větve, anebo nikoliv. Není příliš velkým překvapením, že to záleží především na rozsahu jejího poškození. Jak se tedy v případě nalomené větve zachovat?

Pokus o záchranu nalomené větve

V případě, že je poškození menší, tj. nalomení je pouze menšího rozsahu a nezasahuje hlouběji než do poloviny větve, je možné pokusit se jí zachránit. Není třeba používat proto žádné sofistikované metody ani speciální chemikálie nebo přípravky. To jediné, co musíte udělat, je větev zafixovat.

Fixaci lze provést buď podepřením nalomené větve – pokud je dostatečně blízko zemi – anebo jejím upevněním provazem, lýkem či ovocnářskou páskou.

Důležité je ránu nikterak neošetřovat, ničím nepotírat apod. Pokud chceme, aby se větev sama uzdravila, je třeba jí nechat samovolně srůstat.

Když už není větvi pomoci

Pokud zasahuje poškození větve do více než poloviny jejího profilu znamená to, že již jí nepůjde s největší pravděpodobnosti zachránit, bude nutné jí uříznout.

V takovém případě je správné řezat jí v místě tzv. větevního kroužku, tedy tam, kde větev přiléhá k větší větvi nebo ke kmeni stromu. Řezání je pak nutné provádět v době, kdy teploty neklesají pod bod mrazu.

Vzniklou ránu je potom v tomto případě nutné ošetřit, konkrétně pomazat štěpařským voskem, případně stromovým balzámem.

Prevence lepší než odstraňování následků

V ideálním případě není třeba problém s nalomenými větvemi vůbec řešit.

Zajistit něco takového se stoprocentní jistotou samozřejmě není možné, je ale alespoň možné strom ošetřovat tak, aby se pravděpodobnost jeho poškození maximálně snížila. K takové starosti patří včasné sklízení plodů, stejně jako shrnování sněhu v případě potřeby.

Taková starost o strom nemusí vést k úspěchu, dává mu ale o to větší šanci. A pokud již k poškození dojde, správná péče znamená, že uděláte vše, co je třeba k jeho záchraně.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz