Ucpaný dřez v kuchyni? Uvolněte ho pomocí snadného řešení

ucpany drez
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Ucpaný dřez je noční můrou mnoha z nás. Věděli jste však, že jde tento problém vyřešit jednoduše pomocí prostředků, které máte s největší pravděpodobností doma? Stačí trochu trpělivosti a problém zvládnete vyřešit svépomocí. Pojďme se tedy podívat, jak uvolnit ucpaný dřez v kuchyni.

Ucpaný dřez v kuchyni

Pokud vám voda ze dřezu odtéká dlouho nebo téměř vůbec, pak máte ucpaný sifon. Jedná se o mechanickou zábranu, která brání odtoku vody do kanalizačního systému.

Příčin může být hned několik. Asi nejkomplikovanější jsou špatně namontované odtokové roury – například příliš malý náklon trubek. Kvůli tomu se pak zbytky jídla usazují na jednom místě a tlak vody je není schopen spláchnout. Na zbytky jídla se pak nabalují zbytky mycího prostředků, tuk a pevně se usazují na stěnách trubek. Tím dojde k zúžení a zpomalení průtoku, nebo až k úplnému ucpání.

Dále může problémy způsobit uvíznutí větších předmětů. To je způsobené buď používáním dřezu bez sítka, a nebo špatným používáním sítka. To znamená, že je sítko buď malé nebo velké. V takovém případě se zbytky jídla a vlasy dostávají do odtokového potrubí, kde společně vytvářejí pevný špunt.

Poslední věcí, která může ucpání způsobit, je usazování tuku a vápna na stěnách sifonu a potrubí.

Se špínou si hravě poradíte sami – stačí vyčistit trubky. Pokud je ale problém v instalaci, je potřeba potrubí opravit. Pokud nejste technický typ, objednejte si instalatéra.

Jak uvolnit ucpaný dřez?

Ucpaný dřez můžete vyřešit jak mechanickou cestou, tak i bez mechanických způsobů čištění. Vystačíte si s prostředky, které jsou běžně v každé domácnosti.

Zvon

Poté, co si určíte důvod, proč je dřez ucpaný, můžete přejít k samotnému řešení. Připravte si buď kanalizační spirálu, nebo zvon.

Před použitím zvonu naplňte dřez vodou tak, aby se při použití pryžová přísavka ponořila celá do vody. Celý odtokový otvor musí být zakryt přísavkou. Přepad ucpěte hadrem. Zvon prudce přitlačte a poté vytáhněte směrem k sobě. Proceduru několikrát zopakujte, aby se špunt rozmělnil na malé částečky a lehce odtekl s proudem vody.

Pokud nemáte zvon, můžete použít i obyčejný hrnek. Držte se stejného postupu. Tento způsob vám nicméně nepomůže zbavit se větších špuntů.

Kanalizační spirála

Spusťte spirálu do odtoku pracovním koncem. Pomalu otáčejte spirálou za rukojeť.

V pravidelných intervalech pouštějte vodu, aby se špína průběžně smývala z konce spirály. Opakujte, dokud nebude spirála po vytažení z odtoku čistá.

Můžete zkusit použít i obyčejný kovový věšáček. Před použitím ho upravte tak, aby vypadal jako háček.

Vroucí voda

Přiveďte 1 – 1,5 litru vody k varu a nalijte do odtoku. Nelejte vodu příliš silným proudem, aby stíhala odtékat.

Opakujte proceduru v intervalu 1,5 – 2 hodiny.

Toto řešení není vhodné pro plastové odtoky. Může dojít k poškození odtokového systému. Maximální přípustná teplota čistících tekutin a je 60 – 70°C.

Ocet a soda

Nasypte 250 gramů sody do odtoku a uzavřete špuntem, aby se čistič nedostal zpět do dřezu. Tím zajistíte, že čisticí chemická reakce proběhne přímo v potrubí.

Během reakce totiž dochází k tvorbě pěny. Počkejte pár minut a poté nalijte do odtoku 2 litry horké až vroucí vody.

Poté pusťte na pár minut studenou vodu z kohoutku, ať se potrubí dobře propláchne.

Sůl a soda

Smíchejte obě ingredience v poměru 1:1 a nasypte směs do odtoku. Zalijte několika sklenicemi teplé vody a zacpěte odtok hadrem.

Počkejte 5-10 minut a pusťte horkou vodu, aby se potrubí očistilo od zbytků nečistot.

Pokud se obáváte, že byste si mohli při těchto způsobech čištění poškodit potrubí, vyzkoušejte různé čistící prostředky z drogerie.

Prevence ucpaného dřezu

Chcete předejít čištění ucpaného sifonu? Pak se držte tří jednoduchých pravidel.

Před omýváním ve dřezu nádobí důkladně očistěte od zbytků jídla.

Nelejte do odtoku oleje, ani jiné tuky. Usazují se na stěnách trubek, čímž se zužuje jejich průtok. Voda pak odtéká pomalu a odtok se postupem času úplně ucpe.

Nemyjte ovoce, zeleninu ani nádobí bez použití sítka. To zabraňuje proniknutí tvrdých a lepkavých zbytků jídla do odtoku.

Preventivní čištění

Alespoň 1x týdně přinejmenším prolijte odtok horkou vodou.

Prevence je nejlepším řešením ucpaného odtoku vody.

Pokud špunt v odtoku i nadále brání, rozeberte ručně sifon, nebo si na to zavolejte instalatéra.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz