Jak vytáhnout hmoždinku ze zdi? Vyberte správný nástroj

vypadla hmozdinka
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Chcete vytáhnout hmoždinku ze zdi, ale nevíte, jak na to? Vytahování hmoždinek může být občas frustrující a složité, ale existují techniky, které vám pomohou usnadnit práci a minimalizovat poškození stěny. V tomto článku vám přinášíme kroky, jak hmoždinku ze zdi snadno vytáhnout.

Hmoždinka ve zdi

Vytahování hmoždinky ze zdi může být jednoduché, pokud máte správné nástroje a postupujete opatrně. Je důležité minimalizovat poškození stěny a chránit své ruce i oči při manipulaci s hmoždinkami a pracovními nástroji.

Pokud nastanou problémy s vytahováním hmoždinky, můžete zkusit alternativní nástroje nebo se poradit s odborníkem, který vám pomůže s problémy při opravách stěny. Věříme však, že to podle tohoto návodu zvládnete svépomocí.

Co použít k vytažení hmoždinky?

Pro vytahování hmoždinky budete potřebovat kleště a šroubovák ve správné velikosti. Jaké by tedy tyto nástroje konkrétně měly být?

Velikost kleští by měla být dostatečně velká na to, aby se vešla okolo hmoždinky, ale zároveň by měla být dostatečně malá, aby umožnila přesné a pevné uchopení hmoždinky. Šroubovák by měl být dlouhý a tenký, aby mohl snadno proniknout do díry ve zdi.

Jak vytáhnout hmoždinku

Ze začátku zkuste úplně nejjednodušší variantu, kdy přiložíte šroubovák k hmoždince a pomocí něj ji pomalu vytáhnete ze zdi. Buďte opatrní, abyste neporušili stěnu.

V případě, že se hmoždinka nevysouvá, můžete ji trochu posunout doprava a doleva. Tím se hmoždinka uvolní z díry a zmenší se tlak na stěnu. Poté, co jste hmoždinku uvolnili, použijte šroubovák k jejímu vytažení z díry.

Pokud je ale hmoždinka příliš pevně uchycená, budete muset použít i kleště. Uchopte hmoždinku kleštěmi pevně za vrchol. Pomalu a opatrně pohybujte kleštěmi dopředu a dozadu, aby se hmoždinka uvolnila ze zdi.

Kdyby hmoždinka i po tomto kroku zůstala pevně uchycena, můžete kleště otočit o 90 stupňů a opakovat proces. Následně by mělo jít hmoždinku vytáhnout ze zdi.

TIP: Jestliže se vám stále nedaří hmoždinku vytáhnout, může být potřeba vzít větší kleště nebo šroubovák. Pokud i tak odolává, můžete zkusit použít vývrtku na víno. Do hmoždinky tak částečně našroubujete vrut vývrtky a teprve poté ji kleštěmi společně s hmoždinkou vytáhnete.

Díra po hmoždince

Pokud vytahování hmoždinky zanechalo díru v zdi, můžete ji opravit pomocí sádry nebo omítky. Nejprve vyčistěte díru od prachu a dalšího odpadu, poté naneste sádru nebo omítku do díry.

Po vyschnutí můžete díru opatrně obrousit a překrýt ji barvou, aby odpovídala zbytku zdi. Pro více informací vám může posloužit i samostatný článek, jak opravit omítku.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz