Našli jste si červené pihy na těle? Poradíme vám, co dělat

cervene pihy
Zdroj: Pixabay
Autor: Petr Karásek

Našli jste si na těle červené pihy nebo červené flíčky? Co to znamená a jak tento problém vyřešit? To vám poradíme v následujících odstavcích.

Své tělo a jeho změny bychom měli kontrolovat pravidelně, včetně své pokožky. Pokud máte znaménko, které se změnilo, případně jste si ho seškrábli, vždy je dobré navštívit lékaře, který odborně posoudí, v jakém je stavu. Kožního lékaře bychom měli navštívit alespoň jednou ročně a podstoupit tam preventivní kontrolu, kde lékař znaménka odborně překontroluje. Můžete se tak vyhnout mnohem horším zdravotním problémům. Co ale, když si na pokožce najdete malé červené flíčky podobné znaménkům?

Našli jste červené pihy na těle?

Pokud jste si našli červené pihy, či červené flíčky na těle, nemusíte vůbec panikařit. V malém množství nepředstavují žádné zdravotní riziko, ale je dobré jejich výskyt nepodceňovat a dbát zvýšené opatrnosti. Jedná se totiž o hemangiomy, které se projevují malými červenými tečkami. Nachází se zejména v horní polovině těla. V podstatě se jedná o nezhoubné nádory krevních cév. Příčiny vzniku jsou dodnes i odborníkům neznámé, ale roli při jejich vzniku hraje zřejmě i genetika.

cervene tecky na tele

Červené pihy by vám neměly způsobit žádné potíže. Existují případy, kdy samy časem vymizely.

Tento problém se dá odstranit z kosmetických důvodů i laserem, kdy po zákroku nezůstane ani jizva. I při červených tečkách platí stejně jako u znaménék, že pokud uvidíte jejich změnu, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Co může za vznik červených teček?

Věk: Většina lidí, u kterých se červené tečky objevují, má nad 30 let. Nejčastější místa, kde se vyskytují, jsou trup, paže a ramena. Hemangiom se vám může objevit kvůli věku, změnám kůže a cév. Nemusíte tak jít o nic vážného.

Životní styl: Pokud ovšem vaše červená tečky vypadá spíše jako zrníčko a je vypouklá, problémem může být i špatný životní styl. Takové cévní hemangiomy mohou totiž znamenat problémy s játry, cévní onemocnění nebo hormonální poruchy. Proto je v takovém případě vhodně vyhledat kožního lékaře.

Pokud zjistíte, že se běžné nebo červené znaménko změnilo, ať už tvarem, velikostí nebo krvácí, vyhledejte okamžitě lékaře a nechte si znaménko zkontrolovat. Chcete-li zabránit jejich výskytu, dbejte na prevence. Pijte dostatek vody a konzumujte zeleninu, ovoce a také nezapomínejte na zdravé tuky jako jsou například ořechy, avokádo samotné, či avokádový nebo olivový olej.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz