Jak si správně umývat vlasy. Šampon nenechávejte ve vlasech dlouho

umyvani vlasu
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Umývání vlasů je pro někoho každodenní rutinou, zatímco jiný si je myje jednou za týden. Jaký je správný postup, který byste měli dodržovat? Pojďme se podívat na to, jak často, jakým způsobem a jakými kosmetickými přípravky byste si vlasy měli mýt.

Základem je vhodný výběr šamponu

Každý typ vlasů vyžaduje jiný druh šamponu. V každé drogeriích najdete pestrou nabídku šamponů pro každý typ vlasů včetně těch vašich.

Na jemné vlasy byste neměli dávat šampon s obsahem silikonů. Naproti tomu mastný typ vlasů snese šampony s obsahem kyseliny salicylové. Suchým vlasům zase prospěje šampon s kyselinou hyaluronovou.

Méně šamponu je někdy více

Na mytí vlasů nepoužívejte příliš velké množství šamponu, který by vlasy mohl vysušovat. Úplně postačí dát šamponu tolik, kolik se vejde do čajové lžičky. Šampon nenechávejte ve vlasech delší dobu působit, protože to způsobuje tvorbu suchých lupů a znehodnocení kvality vlasů.

Po vytvoření pěny a opatrném promnutí vlhkých vlasů je zbavte nečistot, které smyjete proudem příjemně teplé vody. Neměli byste používat horkou vodu, protože vysušuji pokožku.

Kondicionér, balzám, maska

Vlasům prospěje, když jim čas od času (asi jednou za tři týdny) dopřejete masku, která je vyživí po celé jejich délce. Jaký je správný postup při použití masky či kondicionéru?

Platí pravidlo, že nejprve je nutné použít masku, a teprve potom kondicionér, a nikoliv naopak. Kondicionér vlasy uzavírá. Pokud byste ho použili před maskou, ta by neměla na vlasy žádný efekt.

Kondicionér je vhodný dávat po každém umytí vlasů, protože je zjemňuje a zaceluje. I v tomto případě je třeba volit kondicionér pro daný  typ vlasů.

Vlasy vždy vysušte

Po umytí je třeba vlasy vysušit. Ideální je zabalit do ručníku, aby se do něho vsákla voda. Pak můžete použít fén. Existují přípravky, které chrání vlasy proti horkému vzduchu fénu. Zvažte, jestli si je také nepořídíte.

Nikdy byste neměli jít spát s mokrými vlasy. Neprospívá to zdraví, protože to může způsobit bolesti hlavy nebo krční páteře. Máte-li dostatek času, vlasům prospěje, když je někdy necháte proschnout na vzduchu bez použití fénu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz