Vysušit mokré boty je potřeba vždy, jinak hrozí riziko tvoření plísní nebo poškození obuvi. Špatně vysušené boty navíc mohou i nepříjemně zapáchat a mohou také způsobovat kožní problémy na pokožce chodidel. Proto se vždy snažte svou mokrou obuv vysušit správně.
Pozor na nepřiměřený zdroj tepla
Pokud vás napadne na mokré boty použít nepřiměřený zdroj tepla, jako je například oheň, trouba nebo přímotop, tak riskujete rozpad obuvi. Lepidla, která pojí botu a podrážku, totiž nejsou stavěna na tak vysokou teplotu, a proto se ve většině případů od sebe odlepí.
Při vysoušení nepřiměřeným zdrojem tepla riskujete také vzplanutí bot nebo popraskání povrchu kůže, která nemusí vydržet tak velkou změnu teploty a hlavně své přirozené vlhkosti.
Neznamená to však, že nemůžete pomocí přímotopu boty vysoušet. Musíte ale vždy boty umístit minimálně metr nad přímotop, aby kolem bot proudil teplejší vzduch, který pomůže s vysušením.
Boty je nejlepší vysušit na slunci
Pokud na své boty zrovna dvakrát nespěcháte, tak nejlepší způsob vysušení je na přímém slunci, kdy z bot vytáhnete vložky a tkaničky. Botu co nejvíce roztáhnete a umístíte na přímé slunce podrážkou dolů.
Dobře posloužit může i radiátor, který pomocí hlavice zeslabíte na nejnižší stupeň a stejně roztažené boty položíte podrážkou přímo na radiátor. Použít můžete i elektrický vysoušeč bot, který strčíte přímo do bot.
Mokré boty nenoste příliš dlouho na sobě
Pokud se vám stane, že například v obuvi zmoknete, tak se ji snaže sundat z nohou v co nejkratší době. Jednak je to důležité z hygienických důvodů, ale také vůči botě samotné, která se při rozmočení může poškodit.
Pokud už jsou boty mokré, tak se nebojte je hodit do pračky. Jestliže máte své boty totálně mokré, tak využijte příležitosti a rovnou je hoďte do pračky. Perte je na co nejnižší otáčky a na maximálně 30 stupňů bez aviváže a jiných prostředků, tedy kromě pracího.