Jak odstranit montážní pěnu z rukou nebo povrchů. Odstraňte ji podle návodu

montazni pena
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Umýt montážní pěnu z rukou nebo povrchů může dát někdy zabrat. V jednom případě je potřeba jednat rychle, v tom druhém je zase lepší vyčkat. Při manipulaci s montážní pěnou může často dojít k ušpinění okolního povrchu, ale častěji také k polepení částí těla včetně rukou. Proto je vždy dobré používat ochranné pomůcky. Jak odstranit pěnu z rukou nebo povrchů?

Jak umýt montážní pěnu z rukou

Montážní pěnu z rukou je potřeba odstranit co nejrychleji. Při odstraňování montážní pěny z rukou je tedy potřeba jednat velmi rychle. Pokuste se jí v první řadě něčím seškrábnout. K tomu může posloužit například kousek dřeva.

Pak si co nejrychleji napusťte do kbelíku nebo umyvadla teplou vodu, do které nasypete hodně kuchyňské soli. Po chvíli máčení rukou v solné teplé koupeli se pokuste montážní pěnu vydrhnout pomocí pemzy nebo pomocí hrubé houbičky na tělo.

Při odstraňování pěny z rukou se vyvarujte používání čističů montážní pěny nebo benzínu, protože by mohlo dojít k podráždění pokožky.

Vždy je lepší tomuto problému předcházet použitím ochranných rukavic, které se v 90 % případů přikládají přímo k montážní pěně. Většinou tak pod víčkem pěny najdete i jednorázové mikrotenové rukavice.

Jak odstranit montážní pěnu z fasády, dřeva, skla nebo třeba plastových oken

Pokud budete potřebovat vyčistit od montážní pěny různé povrchy, tak je lepší v takovém případě vyčkat, až pěna zaschne. Základní pravidlo tedy zní – nikdy se nesnažte odstraňovat montážní pěnu nezaschlou, protože ji jen roztaháte.

Nezaschlá montážní pěna je lepkavá, a proto se vám ji v takovém stavu nepodaří jednoduše odstranit. Jakmile tedy pěna zatvrdne, tak ji můžete zkusit odříznout nebo seškrábnout pomocí ostré špachtle.

Pokud by se vám nepodařilo montážní pěnu odstranit tímto způsobem a pořád po ní něco zůstávalo, tak můžete použít benzín nebo speciální čistič zaschlé montážní pěny, který obsahuje rozpouštědla.

Čistič montážní pěny nastříkáte na místo, kde je pěna, a pomocí hadříku pak budete místo čistit.

Méně montážní pěny je někdy více

Rada na závěr zní, že méně je někdy více. V praxi dochází mnohdy ke zbytečnému nadužívání montážní pěny. Při výběru pěny můžete vybírat také mezi nízko-expanzní a vysoko-expanzní.

Pokud budete například usazovat okno, kde budete potřebovat utěsnit otvor pěnou, tak je dobré vybrat nízko-expanzní pěnu, která tolik nenabyde. Při ucpávání větších otvorů je zase vhodná vysoko-expanzní pěna, která hodně nabyde a ucpete její pomocí daleko větší plochu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz