Udělat barevný beton zvládnete i doma svépomocí. Jak beton obarvit?

barevny beton
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Líbí se vám barevný beton? Máte nápad, jak ho využít u vás na zahrádce nebo v interiéru? Není nic jednoduššího, než si ho doma připravit svépomocí a udělat si tak pěkný pohledový beton kdekoliv chcete. Co k tomu budete potřebovat?

Na barevný beton půjdete stejně jako na klasický

I barevný beton potřebuje získat svůj tvar, a proto si jako první musíte sestavit kvalitní bednění, které bude tvořit budoucí tvar vašeho betonu. Na bednění můžete použít desky, plechy, plasty nebo třeba dřevotřísku.

Při používání dřevotřísky však vždy raději volte jen tu dřevotřísku, která je ochráněna před sáním vody z betonu. Jednak by se mohla dřevotříska pokroutit a zničit budoucí tvar betonu, ale také saje vodu z betonu rychleji, než dokáže beton zrát.

Nejlepší je poté k bednění použít voděodolnou překližku, která je na bednění betonu určená.

Jak udělat barevný beton?

Základ na barevný beton bude vždy stejný. Na jednu lopatu cementu přidáte dvě lopaty jemného písku a dvě lopaty písku s kamínky. Takto uděláte kvalitní beton, který se může dávat i do nosných konstrukcí.

Jestliže budete dělat beton, který nemusí být tak pevný jako například potěrový beton na zemi ve sklepě nebo jinde, kde nebudete očekávat velké zatížení betonu, tak můžete přidat na jednu lopatu cementu 4 lopaty písku a 4 lopaty jemného štěrku. Méně pevný beton se také velmi hodí do míst, kde budete očekávat, že by se mohl jednou vybourávat.

Jak obarvit beton?

Konečně se dostáváme do fáze, kdy můžete beton obarvit. Aby se dal váš beton obarvit, tak si musíte předem pořídit barevný pigment do betonu, který se prodává v základních barvách. V případě potřeby dosáhnout určitého odstínu musíte barvy míchat.

Pro dosažení specifického odstínu je vždy lepší si to vyzkoušet nanečisto bokem na malém kousku betonu. Při zkoušení si však vždy pamatujte poměr barev a betonu, aby se dal potom dopočítat i na větší množství.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz