Čištění autokoberců. Jak snadno vyčistit koberce v autě

cisteni autokobercu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Časté čištění autokoberců je velice důležité nejen pro zdraví vašeho automobilu, ale i vás samotných. Právě v autokobercích se drží nejvíce bakterií a prachu, které v automobilu můžete najít. Je to způsobeno zanášením nečistot při každém nastoupení do auta. Pro čistý interiér vašeho vozu je čištění autokoberců velice důležité.

Čištění autokoberců běžnou suchou cestou

Nejčastěji probíhá čištění autokoberců suchou cestou pomocí vysavače. Ne každý vysavač má dostatečně velký tah, aby dokázal vydolovat veškerý zašlapaný prach a nečistoty. Proto nesmíte spoléhat jen na váš vysavač.

Při suchém čištění autokoberců je vhodné zvolit pěkné počasí, kdy máte jistotu, že koberečky v autě nejsou mokré. Jako první svoje koberečky v autě vyčistěte pomocí vysavače. Potom je pověste přes tyč a pomocí dřevěné tyče je pořádně vyklepejte.

Pro dokonalé vyčištění můžete použít i vysoký tlak kompresoru a usazený prach z koberečků doslova vyfoukat.

Mokré čištění autokoberců je daleko efektivnější

Při zvolení metody čištění koberečků mokrou cestou je také velice důležité použít vysavač nebo kompresor ke zbavení největšího podílu prachu.

Další cestou je ponoření koberečků do kádě s vodou, kde je necháte klidně celou noc.

Po vytažení koberečků je umístíte na betonovou podlahu, kde je dokonale vystříkáte pomocí vysokotlakého čističe. Dále si vezmete kbelík, kam si dáte na 2 litry teplé vody a 150 ml pracího prostředku.

Výsledkem musí být dokonale napěněný roztok, pomocí kterého vyčistíte koberečky ručním kartáčem. Pak už zbývá koberečky znovu vystříkat vysokotlakým čističem od pracího prostředku a zbytků špíny.

Před vložením koberečků zpět do vozu je musíte nechat pořádně vysušit

Před samotným vložením koberečků zpět do vašeho vozu si musíte být 100% jistí, že jsou dokonale suché. Ideální je pro mokré čištění koberců zvolit pěkný slunný den, kdy vám koberečky uschnou na slunci rychleji.

Pokud budete mít ve vašem voze koberečky dokonale čisté, tak nejen snížíte prašnost v interiéru automobilu, ale také budete šetřit celý systém klimatizace, která často tento prach nasává.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz