Domácí uzení. Jak si snadno vyrobit plechovou udírnu

plechova udirna
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Jednoduchá plechová udírna umí dobře posloužit na každé zahradě a může být navíc i přenosná a převozu schopná. Pokud tedy chcete vlastní mobilní udírnu, tak právě plechová může být tou správnou volbou. V případě uzení v nízkých teplotách ji však budete potřebovat správně zateplit.

Jak vyrobit plechovou udírnu?

Plechová udírna může být libovolně velká. Vždy jde o to udělat plechovou krabici, která bude mít na horní straně komín a z přední strany dvířka. Pak už stačí jen nějaký jednoduchý systém zavěšení uvnitř a z boční nebo spodní strany přístup z topeniště.

Pokud si budete vybírat plechy na plechovou udírnu, tak volte minimálně 2mm tloušťku. Čím rovnější plechy budou, tak tím lépe se vám budou také formátovat.

V případě, že budete chtít do své plechové udírny investovat víc a mít ji opravdu napořád, tak zvolte plechy nerezové. Tady však musíte počítat s tím, že budete muset svařovat nerez a to ne každá svářečka zvládne.

Topeniště na udírnu

Jakmile si vyrobíte plechovou skříň, která bude sloužit jako udírna, tak si ještě budete muset vyrobit topeniště, které by mělo být z plechu o tloušťce minimálně 3 mm. To z toho důvodu, aby se pravidelným topením nepropálilo.

Z topeniště pak pomocí roury budete přivádět teplo a kouř přímo do udírny. Spojovací rouru mezi topeništěm a udírnou udělejte minimálně 2 metry dlouhou. Topeniště si udělejte také co největší, aby se v něm dalo pohodlně topit i většími kusy dřeva.

Jak zateplit udírnu?

Nejlepší zateplení plechové udírny je pomocí skelné vaty. Jako první si vyrobíte z profilů, které se běžně používají na sádrokartony, kostru, která bude připevněná na plechovou udírnu.

Na kostru potom budete připevňovat tabule skelné vaty tak, aby mezi plechem a skelnou vatou vznikla vzduchová kapsa.

Jako povrchovou úpravu bude nejlepší použít palubky, které udírně dodají velmi pěkný dřevěný vzhled, který si můžete libovolně nalakovat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz