Jak správně sušit ořechy? Nezničte si svou úrodu plísní

sušit vlašské ořechy
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Umět správně sušit ořechy je velmi důležité, pokud chcete uchovat úrodu vlašských ořechů dlouho a bez plísní. Sušit vlašské ořechy podle správného postupu je potřeba již od jejich posbírání. Velmi také záleží na nádobě nebo vaku, ve kterém chcete ořechy uchovávat. Správně vysušené ořechy mohou vydržet nevyloupané klidně i 3 roky.

Sušit vlašské ořechy můžete až po jejich vyloupaní

Pokud chcete sušit vlašské ořechy, tak to musíte udělat až po jejich vyloupání. Pokud sbíráte vlašské ořechy ještě v zelené slupce, tak je důležité je co nejdříve vyloupat ven. Na tento úkon je dobré mít nasazeny gumové rukavice, které vás uchrání před znečištěním prstů.

Zelené slupky vyhoďte jinam než do zahradního kompostu, protože ořechová kůra je velmi kyselá a zemině příliš neprospěje. Pokud máte doma ořechy v zelené slupce, které nejdou vyloupat, tak je zavřete na dva dny do igelitového pytle. Potom už zajisté vyloupnout půjdou.

Jak sušit vlašské ořechy?

Po vyloupání vlašské ořechy skládejte do přepravek v maximálně dvou řadách a dávejte je přes den na sluníčko. Bedny ukládejte do prostoru, kde neprší a přirozeně tam proudí vzduch. Ideální jsou také velká síta a dobře odvětrané podložky.

Ořechy je potřeba během sušení otáčet, aby mohlo dojít k vysušení všech stran. Takto sušte ořechy minimálně měsíc a teprve potom je můžete sloučit ve větší množství.

Ořechy můžete uchovávat v přepravkách nebo děrovaných plastových pytlích. Pytel má výhodu, že ořechy můžete zavěsit do výšky a ochránit je tak před nájezdy hlodavců.

Sušit můžete i vyloupaná jádra

V případě, že se rozhodnete ořechy brzo loupat, tak se někdy dostanete do situace, kdy budete potřebovat vysušit i jádra ořechů. Pokud chcete skladovat vlašské ořechy delší dobu, tak ideálně vysušené v papírovém pytlíku.

Jádra vlašských ořechů můžete sušit v sušičce ovoce nebo přirozeně rozprostřené na savém podkladu v malé vrstvě. Takto je sušte v místnosti, kde není vysoká vlhkost.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz