Jak snadno opravit děravé tričko. Vyzkoušejte nažehlovací záplaty

děravé tričko
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Máte doma děravé tričko a je vám líto se s ním rozloučit? I děravé tričko ještě může nadělat hodně parády, když si ho jednoduše opravíte. Někdy se může oprava podařit natolik, že předchozí díru v tričku nikdo nerozpozná.

Díru v tričku můžete zašít

Opravit děravé tričko můžete klasickým způsobem, který asi zná každá hospodyňka. Pokud máte kvalitní bavlněné tričko, tak to ve většině případů lze zašít. Díru v triku zašijete jednoduše a rychle, jen si musíte dávat pozor, aby to na tričku nebylo příliš poznat.

Tričko si převrátíte naruby a v místě díry látku mezi prsty stáhnete k sobě a zašijete. Dávejte si pozor, aby tam nebylo příliš zbytečně moc materiálu přeloženého k sobě, aby vám to pak při pozdějším nošení nevadilo.

Tričko je ideální zašívat jemným stehem v ruce, nikoliv na stroji. Děravé tričko se dá ve většině případů pěkně zašít, jen si s tím musíte trochu pohrát.

Oprava trička pomocí nažehlovacích záplat

Pokud chcete mít jistotu, že bude díra dobře zacelena a nikdo ani nepozná, že bylo tričko opravované, tak můžete použít nažehlovací záplatu, která překryje celou díru bez šití. Jak tedy na to?

Vyberte si dostatečně velkou záplatu, která dokáže zacelit celou díru, a přiložte ji lesklou stranou k tričku. Zapněte si žehličku na nejvyšší výkon a vypněte napařování. Záplata by měla být vždy vespod, aby přes ni při nažehlování byla látka.

Po dobu 20 vteřin nažehlujte záplatu a pak nechte látku vychladnout. Při použití větší nažehlovací záplaty je lepší ji i v rozích přišít, aby nedošlo k jejímu odlepení při praní.

I lemovací páska může pomoci

Pokud se vám při menší dírce nechce do šití a nechcete mít na tričku nažehlovací záplatu, která tam nepatří, tak můžete použít i lemovací pásku, která je z netkané textilie. Koupíte ji v galanterii a můžete si tak ušetřit práci.

Tričko si otočíte naruby a přiložíte přes díru lemovací pásku, kterou pomocí žehličky nažehlíte, a máte hotovo. Lemovací páska je průhledná, ale dokonale zpevní tričko, aby se díra ještě více nerozjížděla.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz