Jak svařovat linoleum. Neudělejte zbytečnou chybu

linoleum
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

V případě, že potřebujete svařit linoleum, tak nemusíte nutně volat odbornou firmu nebo řemeslníka. Je to totiž jednodušší, než se zdá. Jen je k tomu potřeba mít doma určité nářadí, povíme si posléze jaké. Linoleum pak dokážete svařovat v různých délkách a bude to vypadat jako od profíka. Jak tedy svařit linoleum svépomocí?

Svařování linolea

Linoleum svaříte pomocí tavné pistole, která se používá při modelování nebo pomocí horkovzdušné pistole se speciálním nástavcem, který dokáže tavit plastovou trubičku. Dále budete potřebovat ostrou špachtli a odmašťovač.

Před tím, než se rozhodnete svařovat linoleum, je důležité ho správně naformátovat. Linoleum je potřeba mít pořádně zarovnané z obou stran sváru.

Pokud nemáte linoleum rovné, tak ho jednoduše buď pomocí lámacího nože a rovného pravítka, nebo desky zařízněte.

Jak svařit linoleum?

Linoleum si nejprve u svařované strany odmastěte pomocí odmašťovače a přiložte ho k sobě tak, aby po celé délce sváru vznikla mezera o velikosti cca 1 mm.

Do tohoto prostoru pak poté pomocí tavné pistole nebo horkovzdušné pistole se speciálním nástavcem pro tavení plastové trubičky natlačíte roztavenou hmotu.

Je potřeba při tavení nezastavovat a nesnažit se pomocí pistole hmotu nějak tlačit. V podstatě začnete tavit a pomalu budete postupovat dozadu.

Ve svařovaném místě vám vznikne tzv. hrobeček, který necháte chvilku zatuhnout. Pak ho pomocí ostré špachtle odříznete zároveň s linoleem. Dávejte si však pozor, aby při odřezávání nedošlo i k poškození linolea.

Vyvarujte se chybám

Pokud se rozhodnete svařit linoleum, tak si při svařování dávejte pozor, aby se horkovzdušnou pistolí netavilo i linoleum, které by okamžitě měnilo svůj tvar. Už by se vám totiž nepodařilo nikdy pořádně zapravit a svařované místo by bylo na podlaze hodně vidět.

Při svařování se snažte také dodržovat vzor linolea. Pokud máte například linoleum s imitací parket, tak se snažte poskládat linoleum tak, aby každá parketa byla stejně široká. Linoleum se dá v případě potřeby velmi jednoduše zařezávat ostrým lámacím nožem.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz