Terasa u domu svépomocí. Využijte vhodně i prostor pod terasou

terasa u domu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

V některých případech je terasa u domu hodně vyvýšená, aby navazovala na postavený dům. V případě, že budete muset kraj terasy zvedat například o metr, tak se nebojte využít i spodní prostor pod terasou.

Terasa u domu

Terasa u domu je opravdu fajn věc. Můžete si na ni posléze vybudovat kupříkladu i venkovní kuchyni nebo místo s grilem a posezením pro celou rodinu.

Jelikož větší terasa bude potřebovat základ, tak si zaměřte přesnou výšku a pod ní vyhlubte díru minimálně 220 cm. Bude to v podstatě takový suterén pod terasou.

Jak vybudovat terasu?

Realizace suterénu pod terasou bude velmi jednoduchá. Po vyhloubení díry udělejte ještě po obvodu základ minimálně 60 cm a ten vylijte betonem s připravenou výztuží do ztraceného bednění.

Ztracené bednění vyskládejte až 20 cm pod plánovanou rovinou terasy. Jakmile zalijete ztracené bednění betonem, tak budete mít suterén vyzděn ze 4 stran. Vždy myslete na přístupovou cestu a nechte ve ztraceném bednění otvor pro dveře nebo vrata.

Jako horní překrytí nebo tedy strop suterénu a zároveň podlaha terasy se volí prefabrikované panely nebo se vylije železobetonová deska.

Prostor pod terasou

Při budování spodního prostoru pod terasou myslete na odvětrání. K tomu postačí odvětrávací roura, kterou vyvedete nad střechu domu, a do spodního prostoru stačí strčit nasávací rouru. Tím se zajistí dokonalá ventilace vzduchu.

Pokud budete chtít odvětrání ještě více vylepšit, tak můžete do odvětrávací roury nasadit větrák, který zajistí rychlejší proudění vzduchu v tomto prostoru. V případě, že by měl být prostor využíván pro skladování něčeho jiného, než jsou potraviny, tak ho bude potřeba i perfektně zaizolovat.

Po zaizolování bude prostor dostatečně suchý. Jako podlaha se v tomto prostoru většinou volí beton, kde na dno vysypete cca 15 cm kamení, které zhutníte a zalijte 10 cm betonu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz