Jak uspořádat nábytek? Myslete na vzdušnost i správné odvětrávání

nabytek v malem byte
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Uspořádat nábytek v malém bytě nebo třeba jen pokoji může být složité. Jednak je důležité umístit nábytek pro správnou vzdušnost prostoru a celkově estetickou stránku, ale také vhodně kvůli topení a odvětrávání zdí. Jak tedy uspořádat nábytek?

Nábytek v malém prostoru

Uspořádat nábytek v malém prostoru je docela věda. Nejjednodušším řešením je pozvání architekta, který má zkušenosti s uspořádáním nábytku tak, aby se prostor v bytě opticky nezmenšoval. Pokud však chcete ušetřit, zvládnete to hravě i svépomocí.

Pokud si nebudete nechávat dělat nábytek na míru, kdy se ve většině případů dá využít prostor ze 100 procent, tak myslete na správné uspořádání z hlediska zmenšování optického prostoru. To znamená, že vždy skládejte nábytek dle velikosti, kdy ke zdi dáte ty nejvyšší a největší kousky.

Nábytek je poté dobré ukládat vždy co nejvíce ke stěnám, aby docházelo k co nejmenšímu narušení vnitřního prostoru.

Jak uspořádat nábytek z hlediska odvětrávání zdí?

U starších domů je potřeba počítat s možností vlhnutí zdí. Starší domy totiž nebývají zrovna dobře izolované, a tak je potřeba počítat s vlhkostí, kterou nasávají z okolní zeminy.

Vlhkost musí přirozeně někam odcházet, a tak není vhodné tlačit nábytek až přímo na stěnu vašeho pokoje. Mezi zdí a nábytkem by proto měla být vždy vzduchová kapsa, která bude alespoň 5 centimetrů.

Stejné pravidlo, akorát s větší vzdáleností, poté platí i u topení. Pokud máte vytápění bytu nebo pokoje řešené pomocí klasického radiátoru, tak je opravdu důležité, aby nábytek byl minimálně půl metru od tepelného zdroje.

Při doražení nábytku k radiátoru totiž dochází ke zbytečné akumulaci tepla nábytkem a vaše topení pak není tak účinné, jak by mohlo být.

Uspořádání z hlediska využitelnosti

Až budete plánovat, jak uspořádat nábytek, tak se snažte do každé místnosti dávat nábytek dle využitelnosti v dané místnosti.

Do dětských pokojů například není potřeba dávat zbytečně moc nábytku, protože tam je potřeba nechat prostor pro děti na hraní. Naopak ložnici, kam většinou jdete jen spát, můžete využít ke skladovacímu prostoru a můžete si dovolit dát tam více skříní.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz