Jak změřit dětskou nohu. Vyzkoušejte ověřené způsoby

dětskou nohu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Změřit dětskou nohu není vždy pro rodiče zrovna lehký úkol, protože dítě, které z toho ještě nemá pořádně rozum a nepodrží vám chvíli nohu v klidu, se měří opravdu těžko. Jenže nějak to udělat musíte, protože svému dítěti prostě potřebujete koupit boty, které mu budou sedět.

Jak změřit dětskou nohu?

Vyzkoušejte nejprve tyto způsoby k měření dětské nohy.

Tužka a papír

Celkem dobře můžete změřit dětskou nohu, tedy chodidlo, pomocí tvrdšího papíru a obyčejné tužky. V tomto případě je ideální mít asistenci ještě další osoby, která dětskou nohu přidrží na papíře, a vy ji jednoduše celou kolem dokola obtáhnete a namalujete na papír.

Pak už si jen změříte nejvzdálenější místo, tedy zadní stranu paty a přední stranu palce nohy. Dětskou obuv pak podle toho můžete vybírat v centimetrech. Při obtahování je potřeba mít dětskou nohu pevně na papíře, aby nedocházelo ke zkreslování výsledků.

Posuvné měřidlo

Pokud se nechcete doma otravovat s měřením nohy pomocí papíru a tužky, tak si můžete také pořídit posuvné měřidlo přímo na měření nohou. Tady je však také velmi důležité, aby dítě na měřidle stálo celou svou vahou a nemělo nohu nijak pokrčenou.

Tento měřicí přístroj koupíte cca okolo 100 Kč, takže se na první roky života dítěte rozhodně vyplatí. Je totiž opravdu moc důležité vybrat správnou velikost bot pro dítě, aby nedocházelo k deformaci jeho chodidla.

Další možnosti

Pokud by se vám nepodařilo nějakým způsobem změřit velikost nohy u dítěte, tak můžete přistoupit ještě k poslední vychytávce, a to je poměřování velikosti přímo v prodejně bot.

Vyzkoušet, zda dítěti boty budou nebo nebudou sedět, můžete také tak, že vytáhnete z boty stélku a dítěti na ni postavíte nohu. Od palce by po přední stranu stélky měl být prostor cca 1 – 1,5 cm. Tento prostor se odborně nazývá nadměrek.

Někteří výrobci uvádějí také ideální nadměrek přímo na stélku pomocí vyznačených čar, což je pro nezkušené rodiče ta nejjednodušší varianta.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz