Jak levně ohřát bazén? Užijte si příjemné domácí koupání

zahradni bazen
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Levně ohřát bazén není žádná hračka, pokud si ohřívadlo bazénu postavíte na elektrické energii nebo plynu. Ani tepelné čerpadlo není základem úspěchu k levnému ohřívání vody v bazénu. Pokud si tedy chcete postavit vlastní ohřívadlo bazénu svépomocí a za slušnou cenu, tak se inspirujte podle tohoto návodu.

Jak levně ohřát bazén?

Bazén můžete ohřát využitím sluneční energie, která je pro každého z nás zdarma. Základem úspěchu je postavit co největší ohřívadlo, aby se v něm dokázala voda v bazénu ohřívat na co největší ploše.

Pokud se vám zadaří, můžete solárním ohřevem vody v bazénu výrazně ušetřit. Ohřívat vodu jen za náklady oběhového čerpadla, které vás vyjdou na pár korun měsíčně.

Solární ohřev vody v bazénu svépomocí

Základní systém domácího ohřívadla vody v bazénu můžete zakomponovat do filtrace bazénu, kde se stejně používá oběhové čerpadlo. Jde vlastně o to, že budete ohřívat vodu v černých trubkách neboli kabanosu, který se používá pro rozvody vody.

Vodovodní černé trubky roztaháte jednu vedle druhé vedle sebe ideálně na místo, kde máte sluníčko celou dobu. Ideální jsou tedy pro to střechy nebo jiná vyvýšená místa.

Čím větší plochu pomocí vodovodních černých trubek vytvoříte, tím více vody v nich na slunci bude proudit a tím lépe se bude ohřívat. Vodovodní černé trubky jednoduše napojíte do oběhu filtrace vody v bazénu a čerpadlo tak vlastně bude hnát vodu pořád dokola.

Díky absorbování tepla ze slunce budou trubky předávat teplo do vody, která se bude vracet zpátky do bazénu. Pro představu na bazén o průměru cca 4 metry a metru výšky je ideální postavit ohřívadlo o 20 metrech čtverečných.

Na co určitě nezapomenout?

Pokud se rozhodnete ohřát bazén pomocí tohoto domácího ohřívadla, tak určitě zvolte jen trubky, které jsou určené na vodu a vydrží bazénovou chemii. Vždy vybírejte jen černé potrubí, protože bude mít tu největší účinnost.

Pozor si také dávejte na správnou funkci čerpadla a nenechávejte vodu příliš dlouho v potrubí stát, protože by se vlivem tepla mohla začít kazit.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz