Jak vyrobit podpalovač. Vyrobte si ho přírodně i bez chemie

prirodni podpalovac
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Chcete si doma vyrobit přírodní podpalovač ekologicky a levně? Není nic jednoduššího, než vyrazit do lesa pro materiál a vyrobit podpalovač, který využijete v krbu nebo v zahradním ohništi při letních grilovačkách. Pojďme se tedy podívat na to, jak vyrobit domácí podpalovač.

Domácí podpalovač

Přírodní podpalovač doma vyrobíte převážně z jehličnatých stromů, které jsou bohaté na pryskyřici. Právě využití pryskyřice je v tomto případě důležité, protože je velmi hořlavá.

Jako podpalovač perfektně poslouží větvičky jehličnanů. Pokud narazíte na suchou jedličku nebo si jedli běžně kupujete jako vánoční stromeček, tak ji můžete posléze využít na výrobu podpalovače.

Jak vyrobit domácí podpalovač?

Podpalovač z jedličky vyrobíte opravdu jednoduše, postačí si nastříhat suché větvičky, které budete používat na podpalovaní.

Důležité je, aby na větvičce bylo co nejvíce jehličí. To totiž dokáže velmi rychle vzplanout a hořet pro podpálení okolního dřeva.

Podpalovač ze šišek

Další možností, jak vyrobit podpalovač, je nasbírat šišky kteréhokoliv z jehličnanů a vyrobit domácí podpalovač právě z nich. Šišky obecně velmi dobře hoří a hodí se i jako palivo do kotlů nebo krbu.

Šišky je však před pálením důležité nechat správně proschnout. Správně proschnutou šišku poznáte tak, že je celá otevřená.

Podpalovač ze šišek je velmi účinný a dokáže zapálit při správném provedení i mokřejší dřevo. Výroba je jednoduchá, budete potřebovat knot, šišky a vosk.

Vosk si musíte rozpustit do tekutého stavu. Knot pak namotáte kolem šišky a ponoříte celou šišku i s knotem do rozpuštěného vosku. Jakmile šišku z vosku vytáhnete, tak už to jen necháte zaschnout a máte hotovo.

Jak podpalovač používat?

Ať už budete používat přírodní nebo kupovaný podpalovač, tak je důležité vědět, jak ho správně použít. Ideální je položit kousek dřeva na dno ohniště a na ten pak položit podpalovač.

Okolo podpalovače udělejte ze dřeva jakoby stříšku, aby oheň hořel do spoje udělané stříšky. Díky tomu dosáhnete ideálního podpálení dřeva od podpalovače. Rozdělat oheň pomocí podpalovače by měla být otázka pár minut.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz