Pryskyřice ze stromu najde využití v domácnosti. K čemu slouží a jak ji sbírat?

pryskyrice ze stromu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pryskyřice ze stromu se využívá již několik staletí. Dá se využít například u výroby mastiček nebo jako materiál k výrobě šperků a dalších užitečných věcí. Je to zcela přírodní produkt, který najdete ve volné přírodě a navíc zdarma.

Jak sbírat pryskyřici?

Pryskyřice se ze stromu sbírá snadno, jen musíte najít strom, na kterém je hodně vyteklé pryskyřice. Stromy používají pryskyřici jako takovou přírodní náplast v případě, že se v jejich kmenu něco přihodí, například prasklina nebo trhlina. A právě tehdy strom svou ránu začne sám vyplňovat pomocí pryskyřice.

Sběrem pryskyřice stromu neublížíte, ale musíte postupovat správně. Na sběr pryskyřice si vezměte starší nůž nebo sekyru a skleněnou nádobu. V ideálním případě si vezměte i rukavice, protože pryskyřice nejde moc dobře umýt.

Pryskyřici je potřeba ze stromu seškrábnout tak, aby nedošlo k otevření původní rány stromu. To znamená, že je tedy nutné brát jen zatvrdlou nebo jemně lepivou část. Nikdy neškrabejte pryskyřici až hluboko uvnitř kmenu.

Využití pryskyřice

Využití pryskyřice ze stromu je opravdu velké. Můžete ji využít na výrobu mastiček, kdy ji budete rozmíchávat v olivovém oleji. Nebo ji také můžete použít jako podpalovače do kamen či jako palivo pro hoření na dřevěné louči. Využít ji můžete i při opravě dřevěného stolu.

Z pryskyřice můžete také odlévat různé tvary nebo šperky. Pokud máte pryskyřici čistou, tak ji můžete použít na zalití květiny, kterou tak uchováte navždy.

Pryskyřice na ní udělá z části průhledný obal, který zatvrdne, a vaše oblíbená kytka nebo květina z nějaké výjimečné události vydrží navěky.

Jak rozpustit pryskyřici?

Pokud budete chtít pryskyřici zpracovávat, tak ji budete muset rozpustit. Tady si dávejte opravdu velký pozor na to, jak to budete dělat. Pryskyřice je opravdu extrémně hořlavá, a proto není vhodné ji rozpouštět na přímém ohni.

Ideální je využít vodní lázeň. Větší nádobu naplníte vodou a do ni vložíte na rošt menší nádobu, která bude do ½ ponořená ve vodě. Zahřívat budete vodu ve větší nádobě a v menší nádobě budete rozpouštět pryskyřici.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz