Člověk může být jako ze škatulky, pokud však budou jeho chodidla popraskaná, pokazí to veškerý dojem. Přitom stačí tak málo. Pravidelnou péčí se poté paty odmění hladkou pokožkou bez popraskání. Jak toho docílit?
Nohy a chodidla dostávají během dne pořádně zabrat
Stačí, aby byly vystaveny dlouhému postoji bez chůze. Velmi často to vede k jejich přetěžování a ke zborcení klenby a vzniku ploché nohy. Pro zdraví nejen chodidel je důležitý pohyb. Měli bychom ujít minimálně 8 tisíc kroků denně, aby tělo zůstalo v kondici.
Dobrou vizitkou jsou ovšem i upravená chodidla bez popraskané a zrohovatělé kůže. Opravdu to nevypadá dobře, když z otevřené obuvi vykukují neupravené paty.
Co patří k základní péči o nohy?
Není třeba hned běžet na pedikúru, péči o nohy zvládnete i v domácích podmínkách.
Chodidla poměrně hodně trpí v uzavřené obuvi, v níž se potí. Pokožka tím může hrubnout a praskat. Abychom se jí zbavili, je třeba mít po ruce třeba obyčejnou pemzu, kterou si koupíte v drogerii.
Pemza je ve skutečnosti vyvřelá hornina s velmi porézní strukturou, která je lehká a na vodě plave. Vyznačuje se tvrdostí a nízkou hmotností. Už od starověku se používá k odstraňování odumřelé kůže, a to zejména na patách.
Rozmočit a namazat
Nejlepší je nechat kůži na chodidlech trochu rozmočit a zjemnit v teplé vodě s přídavkem dvou polévkových lžic jedlé sody, aby bylo možné zrohovatělou pokožku pemzou lépe odrhnout.
Poté byste měli chodidla důkladně promazat krémem speciálně určeným na ošetření ztvrdlé kůže. Lze však použít i Indulonu nebo vazelínu. I s těmi jsou dobré zkušenosti.
Mazat chodidla vhodným krémem je třeba pravidelně, nejlépe ráno i večer. Krémem nešetřete. Jen tak je možné docílit toho, aby byla kůže na chodidlech hladká a už dále nepraskala. Klidně si pak večer na promazaná chodidla navlečte i ponožky, čímž se podpoří působení krému.