Péče o obuv: Jak se starat o boty? Důležitá je impregnace kožené obuvi

péče o boty
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Péči o obuv mnoho lidí zanedbává, přitom dokáže výrazně zvýšit její životnost. Víte, co všechno taková správná péče o kožené boty zahrnuje? Přečtěte si náš článek a možná zjistíte, že děláte několik chyb, které mohou výrazně ovlivnit vzhled a životnost vašich bot.

Péče o boty začíná ihned po jejich koupi

Pokud chcete, aby vaše boty vydržely jako nové co nejdéle, věnujte velkou pozornost jejich péči ještě před prvním použitím. Základním kamenem pro dlouhou životnost nových bot je kvalitní impregnace.

Dejte si však pozor, abyste zvolili správnou impregnaci právě pro daný druh materiálu. Pokud si nevíte rady, jakou impregnaci zvolit, zeptejte se rovnou v obchodě, kde boty kupujete.

K čemu je dobrá impregnace?

Jednou z funkcí impregnace je zabránění pronikání vlhkosti do obuvi. Vlhkost v obuvi potom zhoršuje tepelnou izolaci bot.

Impregnace také pokryje povrch boty ochrannou vrstvou, a tak případné nečistoty nemohou proniknout hluboko do struktury materiálu. Díky tomu zůstávají nečistoty pouze na povrchu a následná péče o boty je daleko snazší a může být i šetrnější.

Kožené boty

Pokud jste si koupili nebo máte doma kožené boty, věnujte jejich péči zvláštní pozornost. Kožené boty jsou na údržbu snad vůbec nejsložitější. Základem péče o tento druh obuvi je, že kožené boty by se neměly omývat. Kůže by totiž mohla ztratit pružnost a začít praskat. Ze stejného důvodu nenoste kožené boty v dešti.

Dále si domů určitě pořiďte vosk na boty. Ten na boty nanášejte pravidelně čistým a suchým hadříkem a s jeho dávkou to nepřehánějte. Bude stačit opravdu tenká vrstva vosku, který rozetřete hadříkem a boty poté nechejte přibližně 15 minut vysychat. Na závěr můžete obuv lehce vyleštit.

Látkové boty

Možná jste už od někoho slyšeli, že látkovou obuv můžete prát i v pračce. Výrobce by vám to určitě nedoporučil, ale pokud to nebudete s praním v pračce přehánět, nic by se nemělo stát. Snažte se však dodržovat pár pravidel, abyste vaše boty nezničili.

V prvním kroku vyndejte z bot vložky, které byste měli vyprat ručně. Dále vyndejte tkaničky, které můžete prát zvlášť také v pračce. Jenom na nich udělejte uzel, aby se nezamotaly do bubnu. Aby se vám boty nerozlepily, vložte je do pracího pytle. Do pračky také přidejte nějaký starý ručník. Zabrání to nekontrolovatelnému otloukání v pračce.

Spousta praček má v dnešní době již speciální program i na praní bot. Pokud ne, zvolte maximální teplotu 30 stupňů a co nejméně otáček. Také volte spíše tekutý prací prášek. Po vyprání nechte boty uschnout buďto na sluníčku nebo u radiátoru. Náš tip na závěr je vystlat boty novinami. Boty budou potom schnout daleko rychleji.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz