Popraskané paty jsou problém, který trápí spoustu lidí. Jak se ho zbavit?

popraskané paty
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Blíží se doba, kdy se bude chodit naboso v sandálech. To si obvykle vyžaduje pěkný stav chodidel. Není opravdu hezký pohled na popraskané paty. Přitom se jedná o problém, který trápí celkem hodně lidí. Jak se ho zbavit?

O chodidla je třeba pečovat každý den

Popraskané paty obvykle vznikají v důsledku velké mechanické zátěže. Nejenže nejsou estetické na pohled, navíc jsou i hodně bolestivé. Problémem může být i suchá kůže, proto je důležité chodidla po každém umytí dobře promazat. Vhodná je například obyčejná vazelína, která paty dobře promastí. Pak je ovšem vhodné si na chodidla obléct ponožky a i v nich jít spát. Promazávat paty byste měli každý večer před spaním, abyste se suché kůže na nich zbavili.

Když už se však na patách vytvoří bolestivé praskliny, je nutné přistoupit k jejich léčbě. Opět to bude chtít pravidelnost, která se vám ale vyplatí. Chodidla namočíte do teplé vody alespoň na 20 minut, aby se pokožka na patách dobře rozmočila a lépe pak vstřebávala mazání, které si připravíte. Zde je několik praktických a užitečných receptů:

Medové mazání

Med má výborné antibakteriální účinky. Je vhodný i bolestivé popraskané paty, které zvlhčí. Stačí rozmíchat malý hrnek medu v umyvadle s teplou vodou a v tomto roztoku pak chodidla máčet po dobu 20 minut. Pak byste měli paty škrabkou oškrabat a zbavit je staré, odumřelé kůže. Paty budou na dotek jemné a vláčné.

Mazání na paty z olivového oleje

Výborné na popraskané paty je také použít olivový olej. Chodidla omyjete a krouživými pohyby na paty nanesete olivový olej. Je nutné použít ponožky a takto nechat chodidla hodinu vstřebávat olej. Pak můžete nohy umýt. Pochopitelně lze chodidla namazat i na noc a opláchnout je až ráno.

Pamatujte si, že v péči o chodidla a zvláště paty se vyplatí pravidelnost. Suché paty je třeba každý den promazávat mastným krémem. Jen tak docílíte hezkých pat, za něž se nebudete muset v sandálech stydět.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz