Nakupování v second handu. Jak a proč tam vůbec nakupovat?

second hand
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Z původně charitativního prodeje z druhé ruky se stala činnost výdělečná. Přesto second handy přispívají k ochraně přírody, protože místo nového kusu oblečení koupíte jednoduše již jednou vyrobené. Nakupování v second handu má také další výhody, můžete tam získat i velmi zajímavé kousky. A jak nakupovat v second handu? To si povíme v dnešním článku.

Fast fashion versus second handy

Módnímu průmyslu vévodí v současné době fast fashion neboli rychlá móda. V obchodních řetězcích je po ní hlad, každé tři měsíce se obměňuje sortiment, jenž je tak rychloobrátkový. Co je moderní dnes, už za čtvrt roku být nemusí.

Je pochopitelné, že tento způsob s sebou přináší poměrně velkou zátěž životního prostředí. Přestože první second handy byly založené jako charitativní, v současné době je lze považovat také za činnost, která se snaží přírodu šetřit.

Oděvy, které najdete v českých second handech, pocházejí obvykle z Velké Británie, kde má tento způsob prodeje svoji tradici. Ve specializovaných třídírnách je oblečení dezinfikované a pak putuje do velkoobchodů a z nich pak ke konečným spotřebitelům.

Jak nakupovat v second handu?

Základem nakupování v second handu je vaše trpělivost. Pečlivé probírání se hromadou oblečení by vám rozhodně nemělo dělat potíže, protože než se dostanete k něčemu, co vás zaujme, může to nějaký čas trvat.

Když už se vám něco zalíbí, tak si daný kus oblečení pořádně prohlédněte – jelikož se jedná o použitý oděv, můžete na něm objevit nějaký větší či menší kaz. Pak už je jen na vás, zda takový kaz budete brát za styl, nebo vybraný kousek odložíte a půjdete probírat dál.

Proč nakupovat v second handu?

Velkou výhodou je, že v second handech se vám může podařit narazit na velmi zajímavé kousky – klidně i neobnošené značkové oblečení z kvalitních materiálů. Chce to jen výše zmíněnou dávku trpělivosti.

Kdo je šikovný a naučí se ve vodách second handu chodit, vybaví si tímto levným způsobem celý svůj šatník. Přitom na první ani na druhý pohled není poznat, odkud to oblečení vlastně pochází.

Shrnuto, podtrženo – pokud vám nevadí nosit použité oblečení, je nakupování v second handu cesta, jak se oblékat dobře, stylově a za pár korun. A ještě k tomu pošetříte životní prostředí.

Použité oblečení nakoupíte i přes sociální sítě

Výhodou second handu je zejména to, že tu lze nakoupit originální oblečení za bezkonkurenční ceny. Co běžně ve značkových obchodech stojí několik tisíc, v second handu pořídíte za pár korun.

Kromě kamenných prodeje oblečení z druhé ruky existují i e-shopy. Zde je možnou nevýhodou nemožnost si oděv vyzkoušet. Ale máte-li odzkoušené velikosti různých výrobců, pak už víte, která vám sedne jako ulitá.

Oblečení z druhé ruky lze koupit i nabídnout přes různé sociální skupiny na Facebooku, speciální profily na Instagramu nebo například na obchodním portálu Vinted.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz