Jak přidělat okap na zahradní domek či kůlnu. Zvládněte to snadno i svépomocí

okap
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Zvažujete přidělat okap na zahradní domek nebo kůlničku? Instalací okapu zde můžete zachytit spoustu užitečné dešťové vody, kterou poté využijete na zahrádce nebo například při stavbě domu. Přidělat okap na jakoukoliv střechu nebo stříšku neznamená jen levný zdroj vody, ale také zamezení protékání vody do budovy.

Jak přidělat okap?

Při instalaci okapu na zahradní domek je důležité si uvědomit jeho správnou pozici. Okap musí být mírně zastrčený pod střechou, aby dokázal sebrat všechnu stékající vodu ze střechy. Přidělat okap zvládnete jednoduše pomocí okapových háků, které si přichytíte na střechu.

Během montáže háků na okap je potřeba myslet i na to, že okap potřebuje sklon směrem k odtokovému místu. Spád je důležité si hlídat po celou dobu, aby nedocházelo k hromadění vody v okapu a okap tak stíhal odebírat vodu i při větším dešti.

Správný odtok vody z okapu

V případě, že budete přidělávat okap na větší budovu, tak je vždy lepší, aby byl odtok sveden z více míst. Pokud bude trasa okapu například delší než 30 metrů, tak je vhodné udělat po cestě žlabový kotlík, který umožní napojení další části okapu, ale také bezpečný odtok dešťové vody.

Na žlabové kotlíky budete muset přidělat okapové svody, které bude potřeba promyslet tak, aby se to dalo do něčeho napojit. To znamená, že jakmile budete dělat odtok dešťové vody pomocí kanalizačních trubek, musíte myslet na odbočky právě v místě okapového svodu.

Okapové svody se poté přidělávají snadno do zdi pomocí speciálních úchytek, které jsou k tomu určeny. Najdete je ve svém oblíbeném hobby marketu.

Myslete také na využití dešťové vody

Jestliže přemýšlíte nad tím, že napojíte odtok dešťové vody do kanalizace, tak si to pořádně rozmyslete. Dešťová voda totiž představuje levný zdroj vody například pro zalévání vaší zahrádky a byla by velká škoda o tento zdroj přijít. Podívejte se na možnosti využití dešťové vody.

Je úplně zbytečně, aby dešťová voda, která se dá využít hned několika způsoby, skončila jen tak v kanalizaci. Pokud budete budovat nově dům nebo domek, tak je dobré se rovnou zamyslet nad vybudováním nádrže na dešťovou vodu.

Pokud budete dělat okap nad menším zahradním domkem nebo kůlničkou, tak úplně postačí cca tisícilitrová nádoba, kterou budete stačit odebírat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz