Levný nábytek z kartonu. Vyrobte si ho snadno svépomocí

kartonovy papir
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Chcete si doma zkusit vyrobit vlastní nábytek z kartonu? Návod, jak tímto způsobem ušetřit peníze a ještě se takto elegantně a ekologicky zbavit nepotřebného papírového odpadu, vám popíšeme blíže v dnešním článku. Výroba nábytku z kartonu je navíc jednoduchá, protože nepotřebujete žádné speciální vybavení.

Nábytek z kartonu svépomocí a levně

Na kartonový nábytek si můžete schovávat staré krabice například od spotřebičů, nebo se prostě zeptat v některé z firem, jestli náhodou nemají karton na vyhození. Ani barevné krabice vám nemusí nijak vadit, protože karton je vždy z jedné strany nepotištěný.

Jediné, co si budete muset sehnat navíc, je karton, který bude tvořit finální vrstvu. Pokud doma nemáte krabici, která by měla rovnou pěknou hladkou stranu o velikosti, jakou zrovna na svůj kus nábytku potřebujete, tak si budete muset takový karton sehnat.

Výroba nábytku z kartonu

Nábytek z kartonu začnete vyrábět tak, že budete vrstvit karton na sebe. Čím více kartonu na sebe navrstvíte, tak tím bude karton pevnější. Pokud budete například tvořit psací stůl z kartonu, měla by horní deska kartonu tvořit minimálně 7 cm kartonu naskládaného na sebe.

Nohy stolu vyrobíte stejnou formou, a to vrstvením kartonu k sobě a konečným vyříznutím tvaru nohy stolu. Nebojte se při vrstvení používat lepidlo, ale jen velmi opatrně, aby nedocházelo k velkému namočení a svraštění kartonu.

Při řezání kartonu používejte vždy co nejostřejší nože, aby byl řez krásně rovný. Jako finální vrstvu je vhodné používat barevný lepící papír nebo barvu.

Barvu vždy používejte pouze ve spreji, aby opět nedocházelo ke svraštění papíru kvůli velkému rozmočení. Proto i se sprejem je potřeba zacházet opatrně a barvu nanášet jen v opravdu slabé vrstvě.

Nábytek z papíru je levný, lehký a ekologický

Výhodou nábytku z kartonu je jeho cena a také ekologická likvidace, protože pokud se nábytek poškodí nebo už ho prostě nebudete chtít, tak ho jednoduše vyhodíte do kontejneru na papír.

nabytek z kartonu
nabytek z kartonu

Jak vidíte na ukázce, z kartonu se dá vytvořit prakticky jakýkoliv druh nábytku. Kartonový nábytek se hodí všude kromě koupelny a sklepních prostor, kde se dá očekávat větší výskyt vlhkosti.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz