Jak odstranit prach z knih? Bez toho knihy dlouho neskladujte

prach na knihach
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Jak odstranit prach z knih, které jen tak leží ladem? Vzhledem k tomu, že dnes lidé čtou buď z elektronických knih, nebo vůbec, je tato otázka více aktuální, než by se mohlo zdát. Pojďme se tedy v dnešním článku blíže podívat na to, jak správně prach na knihách odstraňovat.

Nebezpečí knižního prachu

Knižní prach, který se při každém zvíření bez povšimnutí šíří po celém bytě, může být skutečným problémem, vedoucím k alergii, nebo bronchiálnímu astmatu. Příčina tkví ve složení prachu, který obsahuje malé, okem nezaznamenatelné parazity.

Jedná se o falešné štíry a knižní klíšťata. Látky, které vylučují, ovlivňují nejen stav knih, ale také zdravotní stav člověka. Čím je kniha starší, tím větší hrozí nebezpečí. Všimněte si, že archiváři často pracují v maskách a rukavicích.

Aby nedošlo k alergické reakci, doporučuje se neuchovávat knihy starší deseti let. K takto radikálnímu řešení se nemusíte uchylovat pokud víte, jak se o knihy starat a důsledně dodržujete jednotlivé kroky.

Jak odstranit prach z knih

Nejdříve kompletně vykliďte knižní polici. Zkontrolujte, zda nemusíte některé knihy vrátit. Díla, která vyřadíte, nemusíte vyhazovat. Rozdejte je známým, nebo je darujte knihovně nebo antikvariátu.

Nejjednodušším způsobem bude prach z knih vysát. Držte prvně vazbu v rukách, aby vám vysavač nepoškodil stránky. Poté přetřete vlhkým hadříkem. Pro antiseptické ošetření otřete opatrně mírně navlhčeným hadříkem s asi 75% vodním ethanolem. Omyté knihy nechte zcela uschnout.

Drahé a staré knihy je ale lepší přenechat na vyčištění odborníkovi, který je vyčistí profesionálně a bez rizika poničení vzácného knižního díla.

Jak vyčistit knihy

Drahé knihy a unikáty z antikvariátu tedy raději přenechejte specialistovi. Běžnou nečistotu u obyčejných knih ale můžete odstranit sami. Jak na to?

Mastné skvrny se dají z knih odstranit tím, že na ně nasypete křídový prášek a dané místo poté přežehlíte přes obyčejný čistý list papíru.

Plíseň přetřete vatovým tamponem a amoniakem. Na otisky prstů zase natřete mýdlo a následně setřete vlhkým hadříkem.

Inkoust odstraníte vatovým tamponem, namočeným v peroxidu vodíku. Skvrnu jemně přetřete.

Na co si dát pozor?

Pokud během úklidu polic najdete schránky nebo výměšky hmyzu, ošetřete knihy co nejdříve. Můžete knihu také zabalit a dát na několik dní do mrazáku.

Abyste předešli dalšímu množení hmyzu v knihách, větrejte častěji místnost a jednou za čas přetřete knihy vlhkým hadříkem. Nezapomeňte je nechat zcela uschnout, než je vrátíte do police.

Minimalizujte objekty, na kterých se dobře drží prach – plyšáky, koberce apod. Nejlepší bude, když v místnosti s knihovnou bude minimum věcí.

Jak skladovat knihy

Knihy skladujte zavřené ve skříni, aby se do ní dostalo co nejméně prachu. Chraňte je před přímým slunečním svitem. Nejlepší je umístit knihovnu kolmo k oknu.

Optimální teplota pro skladování knih a papíru je 18-21°C, stejně jako pro dlouhodobý pobyt člověka. Vlhkost by neměla přesahovat 55%. Skladujte knihy svisle v řadě a pokud zbývá v polici místo, vyplňte ho klidně dekorací. Díky tomu budou knihy dlouho držet tvar a nerozpadnou se.

Na druhou stranu by police s knihami neměla být nalisovaná, jinak jí nebude cirkulovat vzduch. Z vrchu překryjte knihy látkou. Nebude se do nich prášit a při pohledu zespoda si tohoto detailu nikdo nevšimne. Úklid v knihovně dělejte jednou ročně.

Takto důkladný úklid dělejte jednou ročně. Nezabere příliš mnoho času a výhody jsou markantní. Díky čisté knihovně snížíte riziko vzniku alergií na minimum.

Nezapomínejte, že knižní klíšťata se drží v suchých a nevětraných místnostech. Proto je dobré knihy občas přetřít vlhkým hadříkem.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz