Jak otevřít víno bez vývrtky? Jde to i klíčem nebo botou

jak otevrit vino
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Otevření lahve vína bez vývrtky může být jednoduché, pokud znáte správné postupy. Pokud nemáte otvírák po ruce, nevěste hlavu. V tomto článku vám přinášíme několik osvědčených metod, jak otevřít víno bez vývrtky.

Otevření vína bez vývrtky

Když chybí vývrtka, můžete při otevírání lahve vína využít různá nářadí a pomůcky, které najdete snadno doma. Existuje tedy několik způsobů, jak dostat korek z lahve i bez vývrtky. Můžete to být za pomoci klíče, nože, zapalovače, nářadí nebo třeba boty.

Jak otevřít víno klíčem

Klíč může být účinným nástrojem pro otevírání vína. Zabodněte ho do korku pod úhlem zhruba 45 stupňů a poté jej páčivým nebo krouživým pohybem jemně uvolňujte, dokud se korek nezačne vysouvat ven.

Tento postup může být časově náročnější, ale s trochou trpělivosti se to podaří.

Pomocí kuchyňského nože

Otevřít lahev vína bez vývrtky je možné podobným způsobem i za použití kuchyňského nože.

Zasuňte tedy i v tomto případě nůž do korku a pomalu s ním otáčejte dokola. Dělejte to do té doby, než se vám podaří korek z lahve vypáčit.

Jak otevřít víno zapalovačem

Další možností je použít zapalovač. Zvyšte plamen na maximum a zahřívejte lahev mezi tekutinou a korkem. Po krátké době se korek povolí a bude vylézat.

Pamatujte však na to, že sklo se velmi rychle zahřeje a může být nebezpečně horké.

Otevřete víno kleštěmi a šroubem

V případě že máte doma kleště a šroub, můžete použít tento trik, kdy zavedete šroub do korku tak, aby z něj vyčnívalo 1 až 2 cm. Následně ho opatrně vytáhněte kleštěmi ven.

Je důležité, abyste byli opatrní, aby korek nepuknul a nerozdrolil se do vína.

Jak otevřít víno botou

Pokud jste na venku a nemáte žádné nářadí, můžete využít svou obuv. Možná vám to přijde neobvyklé, ale skutečně můžete otevřít víno i botou.

Vložte lahev do boty tak, aby stále na podrážce zevnitř. Držte lahev pevně v botě a poté se snažte z druhé strany podrážkou uhodit o stěnu nebo o zem. Údery několikrát opakujte. Korek by se měl díky úderům začít vysunovat.

Můžete zkusit i další variantu s botou, kdy lahev umístíte mezi svá stehna a budete provádět údery botou do spodní části lahve tak dlouho, dokud se korek nevysune.

Rady na závěr

Tyto triky jsou pouze nouzová řešení, když není k dispozici pro otevření vína vývrtka. Výše zmíněné triky provádějte se vší opatrností. V případě použití nepřiměření síly by mohlo dojít k poškození lahve a také ke zranění.

Pamatujte i na to, že otevření vína bez otvíráku může být náročné na čas a může trvat výrazně déle než s použitím otvíráku. Pokud tedy pijete víno často, je nejlepší mít otvírák vždy po ruce, abyste se vyhnuli zbytečnému stresu

V neposlední řadě je dobré si uvědomit, že otevírání lahve vína bez otvíráku může narušit kvalitu vína, protože se těmto nestandardními kroky může dostat více vzduchu do lahve a mohou se tak ztratit některé chuťové vlastnosti vína.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz