Jak se zbavit zubního kamene bez zubaře. Ušetřete za dentální hygienu

zubni kamen
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Zubní kámen je prevít, který ze zubů jen tak neodstraníte. Dnes vám ho již skoro žádný zubař neodstraní během preventivní prohlídky zdarma. Proto nezbývá, než se objednat na placenou dentální hygienu. Tam si sice s vaším chrupem pohrají, jak to jen jde, ale také si za to nechají pořádně zaplatit. Dentální hygiena s odstraněním zubního kamene většinou vyjde na 1000 korun a více.

Zubní kámen

Jenže nechat kámen vesele se rozrůstat na vašich zubech také není řešení. Sice nebolí, ale kromě toho, že je nevzhledný, se z něj uvolňují agresivní látky, které vedou až k zánětu dásní. A ten už umí pěkně potrápit a může vás dovést nejen zpátky do zubní ordinace, ale až k paradentóze.

Zubní kámen vzniká, když se bakterie, které se v ústech běžně vyskytují, smísí se zbytky potravy. Společně se usadí na zubech jako takzvaný plak a ten, pokud se správně neodstraní při čištění zubů, začne mineralizovat. A postupně se stane nedílnou žlutou součástí vašich zubů.

Jak se zbavit zubního kamene?

Naštěstí existují i jiné cesty jak na zubní kámen. Skoro zadarmo, přírodními metodami a z pohodlí vašeho domova. Jak se tedy zbavit zubního kamene bez zubaře a díky tomu ušetřit?

Jedlá soda na zubní kámen

Pomůže vám jedlá soda. Stačí jí posypat mokrý zubní kartáček a pořádně si vydrhnout zuby i dásně. A než ji vyplivnete, nechte ji alespoň 15 minut působit.  Vašim chuťovým buňkám zřejmě nepřipraví nezapomenutelný zážitek, ale umí bělit zuby i zabíjet bakterie.

Další metodou, kterou určitě vyzkoušejte, je kloktání zředěného bílého octa 1x denně. Stačí smíchat šálek osolené teplé vody s 2 lžícemi octa a zubní kámen ani bakterie nebudou mít šanci. Ocet je totiž osvědčený bojovník v soubojích s usazeninami.

Pomůže i pomerančová kůra a sezam

Z těch příjemnějších metod je to žvýkání sezamových semínek. I ta totiž umí odstranit zubní kámen. Žvýkejte je, dokud se nevytvoří hustá kašička a tou pak suchým zubním kartáčkem třete zuby i dásně.

Možná překvapivé je odstraňování zubního kamene pomerančovou kůrou. Stačí si vnitřkem kůry zuby potírat. Nebo můžete tyto rozmačkané vnitřky smíchat s vodou a aplikovat si je na zuby kartáčkem.

Vitamín C a antimikrobiální vlastnosti pomerančové kůry si se zubním kamenem taky dokážou poradit. Žádná z těchto metod ale nenahrazuje čištění zubů.

Správné čištění zubů

Mimo to je samozřejmě důležité si 2x denně čistit zuby, abyste odstranili správně veškerý plak, a to nejlépe zubní pastou s fluorem. Ideální je používat i dentální nitě a mezizubní kartáčky, protože v prostorech mezi zuby se zubnímu kameni daří velmi dobře.

Doporučujeme pořídit si elektrický zubní kartáček. Zejména tehdy, pokud máte s čištěním zubů problémy, se zbavíte zubního plaku elektrickým kartáčkem jednodušeji než s ručním, u kterého musíte vypilovat techniku. Elektrický zvládne správnou techniku čištění zubů za vás.

Zdroj informací: BloorWestSmiles Dental, autorský článek

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz