Jak vyčistit zámkovou dlažbu. Plevel z ní odstraníte i bez chemie

plevel dlazba
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Zámková dlažba a plevel je něco, co spolu jen tak vidět nechcete. Je to navíc problém, jehož řešení dá někdy pořádně zabrat. Zdánlivě nekonečně se obnovující plevel a tráva, která roste spolu s mechem v úzkých prostorách jednotlivých spár, často povrch zámkové dlažby narušuje. Kromě toho vypadá občas vyloženě nevzhledně. Přesto lze s plevelem v dlažbě úspěšně bojovat i bez agresivní chemie.

Jak vyčistit zámkovou dlažbu od plevele

Zbavovat se přebytečného plevelu ručně je na velké ploše zámkové dlažby prakticky nemožné, takové množství práce s ohnutými zády by člověka mohlo stát snad i zdraví.

Horká voda na plevel

Na zeleného nepřítele v jednotlivých spárách si vezměte nejlépe konev horké vody.

Horkou vodu potom lijte přímo do spár, kde velmi rychle způsobí přerušení kořenového systému. Ten následně odumře a zbytky postačí zamést, případně můžete spáry dočistit ještě motyčkou.

Lití horké vody do spár ale provádějte vždy za teplého a suchého počasí a nikdy ne v mrazu. Zámková dlažba by totiž vlivem prudkých teplotních změn mohla snadno popraskat. Její výměna či náhrada potom není nikterak jednoduchá.

Ocet a plevel

S mechem zatočí i kyselý ocet nebo jedlá soda. Kyselý ocet nařeďte spolu s vodou do rozprašovače a postříkejte s ním místa, kde plevel roste nejvíce. Stejně tak můžete použít i přípravky s vysokoprocentním alkoholem.

Podobně také jedlou sodu namíchejte s vodou v poměru 1:1. Umíchejte z ní hustou kaši, kterou můžete poté vetřít mezi spáry. Plevel díky přerušení dodávky vzduchu zpravidla odumře.

Spáry pak postačí vymýt proudem vody, nechat zaschnout, a nakonec můžete dlažbu ještě zamést od zbytků nečistot.

Pomůže i popel

Pokud se vám i přes veškerou snahu plevel nepodařilo zničit, vezměte z kamen dřevěný popel, zarostlé spáry jím posypte, a nechte působit přes noc.

Popel totiž obsahuje látky, které tyto rostliny přímo nesnášejí, byť za jiných okolností může být popel na zahradě užitečný.

Velká dávka draslíku, fosforu i hořčíku plevel zpravidla ihned zahubí. S koštětem, které má režné chlupy můžete potom odstranit i ty nejmenší pozůstatky.

Podobným způsobem můžete potom plevel likvidovat i nehašeným vápnem.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz