Zamrzlá ruční brzda? Pomocí jednoduchého triku ji odblokujete i bez automechanika

zamrzla rucni brzda
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Zamrzlá ruční brzda může pořádně potrápit, a to zejména v zimním období. Ruční brzda však může zaskočit i při teplém počasí. Ať už je důvod jakýkoliv, je to problém, který musíte vyřešit. Na její odblokování slouží celkem jednoduchý postup, který může v 90 % případů k odblokování ruční brzdy pomoci, díky čemuž ušetříte za návštěvu automechanika.

Jak odblokovat ruční brzdu?

Pokud vám zamrzlá ruční brzda nejde odblokovat klasickou cestou, tak můžete vyzkoušet s autem silně cuknout. Ve většině případů by to k odblokování ruční brzdy mělo pomoci. Před cuknutím autem musíte vyřadit řadicí páku do polohy neutrálu.

Stoupnete si k zadní části automobilu a pomocí rukou stejně jako při tlačení nepojízdného automobilu se pokusíte s autem co nejvíce cuknout. Stejně tak to můžete vyzkoušet i z přední části automobilu.

Tento postup opakujte minimálně 3 krát. Potom by měla jít ruční brzda z kabiny automobilu normálně povolit.

Předcházejte problému

Za předpokladu, že vám ruční brzda nepůjde povolit svépomocí, tak máte zaděláno na velký problém. Výměna nebo oprava celého systému ruční brzdy může u dražších automobilů narůstat do opravdu astronomických částek.

Ruční brzda by se správně měla používat jen v případě, že potřebujete auto zabrzdit při zapnutém motoru. Tedy v případě, že máte nastartované auto a potřebujete z něho na chvilku vyskočit. V normálním případě při parkování stačí v autě pouze nechat zařazenou rychlost.

Jak zabezpečit auto ve větším svahu bez ruční brzdy?

Mnoho lidí, kteří parkují v kopci nebo mírném svahu, používá právě ruční brzdu jako záchranu před rozjetím auta. Tento postup však není správný a mělo by se raději při dlouhodobém parkování sáhnout po klínu pod kolo.

Pokud ve svahu parkujete často a dlouhodobě, tak raději v autě vozte klín, který bude bránit proti rozjetí. Při parkování s klínem nechte zařazenou rychlost, zatáhněte ruční brzdu a teprve potom opusťte vozidlo. Po vložení klínů pod kola se vraťte do automobilu a ruční brzdu povolte.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz