Dlažba na balkon: Jak ji položit snadno a rychle. Vyzkoušejte nelepenou dlažbu

sucha dlazba
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Rádi byste měli novou dlažbu na balkon položenou rychle a téměř bez práce? Je to možné. Není totiž nic jednoduššího, než využít pokládku dlažby na terče, které umožní položit dlažbu bez lepení. Suchá dlažba vám usnadní nejen pokládání, ale také i případné rozebírání dlažby.

Dlažba na balkon a její výběr

Dlažba na balkon se používá většinou ve větších formátech, a to o rozměru 40 x 40 cm, je to pro jednodušší a rychlejší pokládku na balkon. Vybírat dlažbu musíte o výšce ideálně jednoho centimetru, protože čím vyšší dlažba je, tak tím se stává pevnější.

Při výběru a nákupu dlažby vždy musíte počítat s odpadem, a proto je potřeba vzít o nějakou tu dlaždici navíc. Také není špatné mít doma někde schované náhradní pro výměnu některé dlaždice v případě jejich prasknutí nebo jiného poškození.

Jak se usazuje dlažba na balkon?

Dlažba na balkon se může usadit klasicky nebo takzvaně suchou nelepenou cestou. U klasické varianty dáte na vyrovnaný podkladní beton tenkovrstvé lepidlo, na které potom lepíte dlažbu.

Jestliže si však chcete ušetřit čas, tak můžete zvolit pokládku dlažby na plastové terče. Prodávají se speciální plastové terče, které položíte do rožků a prostředku dlaždic. Na tyto terče poté položíte dlaždici a máte hotovo.

suchá dlažba
suchá dlažba

Terče pod dlažbou umožní, že se dlaždice nemusí vůbec spárovat a pokládají se tak úplně suchou cestou. Jediné, co zůstává stejné, je tvarování a řezání dlaždic.

Další výhody suché dlažby

Největší výhodou suchého usazování je bezesporu absence spárování. Díky tomu vám může voda a nečistoty přirozeně odtékat pod dlaždice a nemusíte řešit žádné spádování nebo odtokové kanálky v balkonu nad úrovní dlaždic.

Postačí tak nechat odtokové kanálky v balkonu pod úrovní dlažby. Další velkou výhodou je to, že si můžete měnit podlahu na balkoně kdykoliv chcete, a to i bez velkého stavebního zásahu.

Položit dlažbu na pokládkové terče můžete i na původní dlažbu, takže změna vzhledu původních starých dlaždiček bude bez vybourávání a může být hotova klidně za jeden jediný den.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz