Jak opravit popraskanou omítku. Sádru z toho vynechejte

popraskana omitka
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Na každé omítce se za nějakou dobu od malování mohou objevit nové trhliny. Poté časem začnete přemýšlet nad tím, jak opravit popraskanou omítku, aniž byste o to museli požádat drahého řemeslníka. Práce to není náročná, zvládnete ji snadno i svépomocí. Pojďme se tedy podívat na to, jaký je správný postup opravy omítky.

Akrylový tmel na omítku

Rodinný dům bývá postavený z materiálů, které nejsou neměnné, ale v průběhu času pracují. I z tohoto důvodu se mohou na zdi v místnosti vytvořit různě velké praskliny.

Většinou se opravují těsně před malováním. Vylepšit vzhled zdi lze i tehdy, kdy malovat celou místnost ještě nehodláte. Jak opravit popraskanou omítku?

Je-li trhlina hlubší, můžete použít akrylový tmel. Ten se přímo z tuby vytlačí do mezery. Ještě předtím je ale třeba trhlinu na tmelení připravit – vyfoukat z ní prach a povrch natřít penetrací.

Pak špachtlí přebytečný tmel seškrábnout a po zaschnutí zarovnat stěrkou, která se lehce zbrousí, aby byl povrch hladký. Akrylový tmel je možné použít také na sádrokarton.

Sádra a omítka?

Sádru určitě nedoporučujeme. Protože když na opravu popraskané omítky použijete sádru, může se stát, že vám za chvíli popraská znovu, vytvoří se na ní bubliny nebo z větší trhliny sádra vypadne.

To určitě nechcete, protože by se jednalo o zbytečnou práci. Na druhou stranu na malou trhlinu lze sádru klidně použít, nemáte-li doma po ruce nic jiného.

Speciální tmel

Na trhu jsou k dispozici speciální tmely (většinou v bílé barvě) v prášku. Tmel si rozředíte vodou na hustější kaši a necháte asi 10 minut odstát.

Během této doby občas tmelem v misce zamícháte. Připravte si vždy tolik tmelu, kolik stihnete spotřebovat během půl hodiny, protože tmel rychle tvrdne.

Zeď je třeba zbavit prachu a před nanesením tmelu navlhčit. Tmelem pomocí špachtle zaděláte praskliny a necháte řádně zaschnout.

Poté je zapotřebí zeď jemně přebrousit dohladka. Jakmile máte prasklinu  takto zatmelenou, tak ji můžete přemalovat malířskou barvou.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz