Jak vyměnit baterii v autě. Vyměníte ji snadno i bez automechanika

vyměnit autobaterii
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Vyměnit baterii v autě je potřebnou a běžnou záležitostí. Doba životnosti autobaterie je totiž obvykle okolo 5 let od jejího pořízení. Existují však výjimky, kdy může baterie v autě sloužit klidně i deset let. Stejně tak vás může výměna autobaterie potkat již třeba po 3 letech jejího provozu. Pojďme se tedy nyní podívat blíže na to, jak vyměnit autobaterii a jak se o ni starat, aby vydržela co nejdéle.

Jak se starat o autobaterii?

Výměna autobaterie může každého řidiče potkat po jiné časově době i vlivem správného zacházení s ní. Pokud máte auto, které nevyužíváte často, tak se baterie samovolně vybíjí. Proto je potřeba na to myslet a připojit autobaterii na udržovací dobíjecí stanici.

Jestliže nevlastníte takovou udržovací dobíjecí stanici, tak prostě auto sem tam budete muset vytáhnout z garáže a projet. Jinak se vám může stát, že zrovna ve chvíli, kdy budete auto potřebovat použít, tak ho nenastartujete.

Velice prospěšné pro baterii v autě je ji dobít preventivně před každou zimou, tedy v období, kdy autobaterie dostávají nejvíce zabrat.

Výměna autobaterie svépomocí

Správná výměna autobaterie není složitá, stačí se držet jednoduchého postupu a můžete ušetřit za poplatek v drahém autoservise. Vyměněná baterie by měla mít vždy stejnou kapacitu jako ta stará. Kapacita baterie je vždy označená přímo na baterii jednotkou (Ah).

Pro příklad to tedy znamená, že pokud otevřete kapotu svého automobilu a uvidíte tam hodnotu na baterii 74 (Ah), tak vybírejte novou baterii se stejnou kapacitou nebo o něco vyšší.

Nikdy se nesnažte ušetřit a do automobilu nainstalovat baterii s nižší kapacitou. Dnešní autobaterie jsou většinou bezúdržbové, takže budete vybírat jen kapacitu a výrobce baterie.

Jak vyměnit baterii v autě?

Po otevření kapoty bude u některých modelů automobilů potřeba sundat i plastové části, které slouží k ochraně autobaterie pod kapotou. Potom odpojíte dva přívodní dráty, které vedou na autobaterii. Tyto přívodní dráty jsou většinou označeny symbolem + a -.

Každá autobaterie je pevně přišroubována ke karoserii auta, proto bude nutné tento držák odmontovat, aby se baterie uvolnila a šla vytáhnout. Do stejného místa vložíte novou autobaterii a připojíte přívodní dráty.

Zde je opravdu velice důležité si dát pozor a přívodní drát + připojit na + na autobaterii. To stejné platí u přívodního drátu s -, který je potřeba připojit na autobaterii na -. Novou autobaterii ještě před instalací připojte k nabíječce, aby se plně dobila.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz