Jak schovat kabely do zdi? Ušetřete si chytře práci

kabely do zdi
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Schovat kabely šikovně do zdi se hodí všude tam, kde chcete přidělat zásuvku, natahovat internet, instalovat vypínač či jakékoliv jiné zařízení, které pro svůj provoz potřebuje přívodní kabel. Schovat kabely poté můžete chytře, ale i pracněji. A tak se na to pojďme podívat.

Schovat kabely můžete i bez sekání

Pokud chcete schovat kabely do zdi bez sekání, tak můžete využít speciální instalační lišty, do kterých kabely jednoduše nastrkáte.

Lišty se však přidělávají na zeď, takže vlastně nebudete mít kabely tak úplně schované, ale rozhodně vypadá lépe lišta na zdi než samotný kabel.

Myslete chytře už dopředu

Pokud budete dělat novou stavbu domu, tak se vyplatí rozmyslet si rozmístění kabelů dopředu, protože můžete kabely schovat rovnou do chrániček. Toto je zaručeně tou nejsnadnější metodou.

V praxi to tedy znamená, že si již při stavbě nachystáte chráničky a prostupy do míst, kde budete chtít mít elektrická zařízení, ke kterým musíte dotáhnout kabel.

Jak schovat kabely do zdi?

Schovat kabel přímo do zdi můžete zasekáním. Jestliže se bude jednat o zdivo nebo tvárnice, tak nejlepším způsobem je vysekání drážky pomocí drážkovačky, která vám ušetří práci.

Drážkovačka má dva řezné kotouče proti sobě a při řezání do zdi vám udělá rovnou drážku, kterou pak už jen opatrně vyklepete.

Když nemáte k dispozici drážkovačku

Pokud nemáte k dispozici drážkovačku, tak postačí i obyčejný majzl a kladivo nebo případně příklepová vrtačka. Je to ale zdaleka ta nejpracnější metoda.

Drážku musíte vybrat tak, aby se do ní kabel vlezl a zalezl cca 0,5 cm do zdi. Následně ji budete muset zaházet pomocí malty nebo sádry. Malta je však vhodnější.

Jako první si pomocí sádry nebo malty kabel přichyťte na několika místech, aby ve vybudované drážce pěkně držel. Teprve potom začněte zapravovat celoplošně. Pokud bude díra větší, tak ji můžete klidně zapravit i na několikrát, aby vám materiál později nevypadnul. Jako finální vrstvu zvolte brousitelnou omítku, kterou už pak jen jednoduše přemalujete.

Před zaházením do zdi si kabely raději nechte překontrolovat elektrikářem, který vám potvrdí, že je celá instalace kompletně v pořádku.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz