Jak ošetřit řezné poranění. Použijte domácí mašličky z náplasti

řezné zranění
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Udělat si doma řezné poranění není zase až takový problém. Většinou je to z roztržitosti nebo nepozornosti. Můžete si dávat pozor, jaký chcete, ale většinou vás to stejně jednou za čas potká. Po říznutí nožem v kuchyni nebo na zahradě o plech platí vždy jedna primární zásada, a to okamžitě dezinfikovat a zastavit krvácení.

Řezná poranění a první pomoc

Pokud si uděláte řezné zranění, tak se ho snažte co nejdříve vyčistit. V lékárně si můžete koupit a mít doma připravený jakýkoliv dezinfekční prostředek, kde mezi nejznámější patří asi peroxid vodíku, který je vhodný i pro děti.

Jestliže nemáte doma žádnou dezinfekci, tak stejně dobře může posloužit i alkohol. Ideální je k tomu například slivovice, která má ve většině případů více jak 50 % alkoholu.

Po důkladné dezinfekci je potřeba zastavit krvácení a rozhodnout se, jestli je to jen otázka domácího ošetření nebo budete muset do nemocnice na šití. To většinou posoudíte podle velikosti, ale také hlavně hloubky řezného poranění.

Jak zastavit krvácení?

V případě, že si způsobíte řezné poranění na horní končetině, tak je vždy dobré ji zvednout nad hlavu. Díky tomu snížíte průtok krve a zastavíte krvácení. To můžete udělat i v případě dolních končetin, když si sednete a zvednete nohy nahoru.

Řezné poranění zbytečně nenatahujte nebo neprozkoumávejte cizím předmětem. Vždy je potřeba ho nechat zaschnout a u zdravého člověka by mělo krvácení přestat.

Pokud se vám nebude dařit krvácení zastavit, tak místo šití v nemocnici můžete vyzkoušet doma vyrobené mašličky, které ránu zatáhnou. Mašličky si můžete koupit i již hotové z lékárny.

Mašličky z náplasti

Jestliže máte mašličky koupené nebo doma vyrobené, tak je vždy důležité místo okolo rány pořádně očistit dezinfekcí, aby nebylo mastné a mašlička na kůži dobře držela. Mašličku vždy lepte tak, aby stahovala kůži přímo proti sobě.

Pokud si chcete vyrobit mašličku doma, tak postačí ustřižená náplast na menší pásek, kterou dvakrát až třikrát zatočíte do vrtule a použijete jako mašličku. Díky zatočení náplasti bude ránu k sobě stahovat podobně jako koupená mašlička.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz