Vyhladit beton zvládnete snadno i bez zedníků. Vyrobte stahovací lať

vyhladit beton
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Potřebujete doma vyhladit beton? Není nic jednoduššího, než si to udělat levně a svépomocí. Nebudete tak k tomu potřebovat šikovnou ruku zedníka. Přesto je však dobré mít k betonáži k sobě druhou osobu, která vám pomůže.

Vyhladit beton půjde pomocí kvalitního bednění

Nejlépe dokážete vyhladit beton v případě, že máte dokonale udělané bednění. Pokud je to možné, tak se snažte usadit bednění do roviny nebo do sklonu, jaký chcete mít při betonáži.

Beton je tvárný a dokáže udržet bez problémů i vyšší sklon, to vše můžete řídit pomocí konzistence, jakou si namícháte.

Bednění tedy usaďte do úplné roviny a jeho vnitřní stranu postříkejte petrolejem nebo jiným mastným činidlem. Po vylití betonu a jeho správné vibraci beton stáhněte pomocí rovné latě přes kraje bednění.

Jak vyhladit beton na větší ploše?

Někdy je však plocha tak velká, že nebude možnost vyrovnávat beton přes boky bednění. Pro tyto případy si budete muset vyrobit stahovací lať, kterou budete mít na toporu. Jednoduše si ji vyrobíte pomocí kanalizační trubky, která sama o sobě bude v betonu dobře plavat.

Je důležité kanalizační rouru zacpat z obou stran, aby do ní beton nenatekl a roura se netlačila směrem dolů. Na několika místech si ke kanalizační rouře připevníte lať, pomocí které budete beton stahovat a dělat pohyby nahoru a dolů, aby se beton správně rozléval a vyrovnával.

Při betonáži nezapomínejte na hutnění betonu

Ať už budete betonovat cokoliv, tak hutnění betonu je opravdu důležité. Při betonování vám bude v betonu zůstávat velké procento vzduchu, který je potřeby vyhnat z betonu ven. Nejlépe se o to postará vibrátor nebo vibrační lať.

Pokud chcete mít opravdu kvalitně zabetonováno, tak si domů pořiďte vibrátor, který koupíte již od 1500 korun. Vibrátor dokáže pomocí pravidelných vibrací vyhánět z betonu vzduch. O tom, že bylo hutnění úspěšné, se přesvědčíte tak, že vám beton zmenší objem.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz