Jak správně uchovat slivovici: Vyzkoušejte jednoduchý návod

skladovani slivovice
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Správný postup pro uchování slivovice by měl znát každý pěstitel, který si sem tam z vlastního ovoce chce vypálit pár litrů dobré pálenky. Pojďme se podívat na způsob správného uchování slivovice, který jí neuškodí.

Jak uchovat slivovici?

Proces uchování slivovice se může zdát pro člověka, který to dělá poprvé, těžký, ale později to bude jen snadná rutina, kterou budete dodržovat. Po příjezdu z pálenice je nejlepší mít slivovici uskladněnou v chladu a temnu ve skleněných nádobách, které necháte otevřené.

Nádoba se nechává otevřená zhruba týden, aby slivovice měla čas pořádně vyvětrat. Ideální je přes otevřené víko přehodit například punčochu, která zabrání muškám k nalétávání dovnitř. Po týdnu odvětrávání skleněnou nádobu uzavřete pomocí korkového uzávěru.

Skladování slivovice po delší dobu

Pro  dlouhodobé uchování slivovice jsou vždy nejlepší skleněné nádoby. Pokud se rozhodnete k dlouhodobějšímu uskladnění slivovice, tak bude lepší slivovici rozdělit do několika lahví. Jedná se i o bezpečnost, kdy je málo pravděpodobné, že se rozbijí všechny lahve najednou, než jedna velká skleněná nádoba.

Jestliže budete slivovici uchovávat déle než 5 let, tak je ideální místo klasického šroubovacího vršku lahev uzavřít korkovým špuntem, který dokola zakapete voskem. Takto ošetřenou láhev se slivovicí potom budete uchovávat ve stojaté poloze.

Při plnění lahví nikdy neplňte sklenice až po vrchní okraj. Vždy nechte pod korkem alespoň kousek místa.

Dlouhodobé skladování slivovice zlepšuje chuť

Čím je slivovice starší, tak tím bývá podle gurmánů i chuťově lepší. Při dlouhodobějším skladování může slivovice měnit barvu, proto ji pak můžete vidět například trochu zažloutlou. Na tom není vůbec nic špatného.

Pokud nechcete čekat několik let, než bude slivovice pořádně uzrálá, můžete tento stárnoucí proces vyvolat a urychlit pomocí ultrazvuku. Ten udělá se slivovicí podobnou věc, jako když ji necháte dlouho uskladněnou a zalitou voskem.

Pokud se rozhodnete pro zakopání slivovice na zahradě, tak rozhodně vždy s korkem. Klasické plechové víčko v zemi rychle prorezaví.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz