Elastan v oblečení. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody

elastan
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Určitě jste si už všimli, když jste zkoumali složení materiálu oděvů, že byl někdy na jeho výrobu použitý elastan. Najdeme ho ve spodním prádle, sportovním oblečení, ponožkách i punčochách. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Oblečení s elastanem sedne jako ulité

Elastická vlákna z polyuretanu patří mezi ta uměle vyrobená. Obvykle se dají natáhnout na minimálně trojnásobek své délky. Po uvolnění tahu se vlákno opět vrátí do původního tvaru.

Tato vlastnost umělého vlákna se využívá zejména v textilním průmyslu. Díky přidanému elastanu se totiž oděv lépe přizpůsobí tělu, oblečení lépe sedí a vypadá. Poprvé jsme se s elastany mohli setkat v polovině minulého století, přičemž k nejznámějším obchodním značkám patří Lycra a Spandex.

Výhody a nevýhody elastanu

Mezi výborné vlastnosti pružného umělého vlákna, elastanu, patří zejména to, že je odolné vůči lidskému potu, saponátům i čistícím prostředkům.

Často se používá na výrobu sportovních oděvů. Je to nejen kvůli tomu, že takové oblečení dobře drží tvar, ale také dokonale přiléhá na tělo, takže vzniká jen minimální odpor vzduchu či vody. Sportovci tak díku tomu mohou podávat lepší výkony. Kromě toho elastan dobře a rychle schne, je nemačkavý a stálobarevný.

Samozřejmě má elastan i některé negativní vlastnosti. K nim patří hlavně nízká odolnost vůči vysokým teplotám. Lze ho prát tedy jen při těch nízkých – na 30 °C nebo 40 °C. Nesnáší ani žehlení, což na druhou stranu může být i výhodou.

Čím více elastanu, tím je oděv pružnější

Při výběru oděvu lze přihlédnout i k množství elastanu, který obsahuje. U plavek by to mělo být minimálně 15 až 20 procent, aby byly opravdu přiléhavé a dobře seděly. To samé platí pro spodní prádlo. U sportovních oděvů se přidává maximálně 10 až 15 procent elastanu.

Jestliže jste ale na umělá vlákna alergičtí, je třeba si jejich obsah pohlídat. Aby byl oděv pružný, obvykle postačí 5 procent elastanu v materiálu, ze kterého je ušit.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz