Jak vypěstovat smrk ze semínka? Zkuste to i na své zahradě

smrk
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Vypěstovat smrk ze semínka můžete snadno i na své zahradě. Semínka či sazenice nakoupíte v zahrádkářství, ale pokud chcete o smrku říkat, že ho pěstujete vlastníma rukama, tak se do toho pusťte úplně od začátku, a to přímo ze semínka. Jak na to?

Smrk ze semínka si předpěstujte v květináči

Na smrk ze semínka budete potřebovat koupit kvalitní semena. Pokud se podíváte na internet, tak najdete spoustu nabídek semen k pěstování smrku.

Můžete si dokonce vybírat z několika různých druhů a variant smrků. Většinou přímo u semen najdete i fotku dospělého smrku, podle které si můžete udělat představu, jak výsledek vaší práce bude vypadat.

K předpěstování se hodí nejvíce květináč z kokosových vláken, do kterého si přidáte vhodný substrát. Takový květináč většinou seženete v každých zahrádkářských potřebách nebo menším zahrádkářství. Určitě si jich nakupte více, protože se může stát, že vám některá semena nenaklíčí.

Jak naklíčit smrk ze semínka?

Pokud si koupíte semena v sáčku, tak jsou většinou vysušená, takže je ideální je před výsadbou do substrátu namočit minimálně na 24 hodin do vlažné vody. Potom si květináč naplňte vhodným substrátem a uprostřed si udělejte dírku, do které dáte semínko.

Semínko zahrňte a květináč mějte na dostatečně teplém místě. Jakmile začne semínko klíčit a uvidíte první část rostliny, tak je potřeba ji chránit před chladem a průvanem. Celou dobu se snažte držet substrát ideálně ve vlhku.

Kdy mohu přesadit rostlinu ven?

Rostlince smrku bude nějakou dobu v květináči trvat, než začne její stonek dřevnatět. Jakmile uvidíte první známky dřevnatění stonku, tak bude rostlina připravená k přesazení ven. Pokud ji máte naklíčenou v kokosovém květináči, tak ji můžete zasadit do země i s květináčem.

Pěstovat smrk ze semínka není složité, ale je potřeba se ze začátku o rostlinu pořádně starat a chránit ji. Po vysazení smrčku ven ho musíte chránit před ptáky, zvěří i větrem. Ideální je vyztužení stonku, který můžete přivázat k malé bambusové tyči, aby se nezlomil.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz