Ztuhlý krk zmizí jednou provždy. Rady, díky kterým budete mít lepší život

Ztuhlý krk
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Šmídová

Ztuhlý krk není nic příjemného. Na tom se shodnou nejspíš všichni. Jen těžko se dá třeba jen ležet, sedět, či pracovat, pokud člověka trápí tyhle obtíže. Na řadě je říci, co vlastně způsobuje ztuhlost krku. Může to být špatné držení těla, stres, nadměrné namáhání páteře a krku, dlouhé sezení nebo i ležení.

Někteří lidé, kteří jsou náchylní k těmto problémům dokonce mohou tzv. cítit krk v průvanu. Krk, co se týká průvanu, je extrémně citlivá část těla a právě proto bychom se takovým místům měli pokud možno vyhýbat. Lidé většinou, když už to nejde vydržet, tak berou různé prášky proti bolesti.

Ztuhlý krk zkuste cvičit

Někdy pomůže cvičení, jindy ne. Nicméně zkusit se obvykle dá všechno. Na internetu existují různá videa, jak cvičit, aby ztuhlost krku polevila. Pro člověka je to i efektivnější metoda, jelikož se vše dá vidět na vlastní oči. Základ je lehnout si na záda, pokud možno v rovné poloze. Člověk by neměl ležet nakřivo.

Nyní si připravíme srolovaný ročník či osušku. Měl by to být rozhodně větší váleček. Ten si dáme pod lopatku. Ruku si dáme do tvaru písmena L a dáme vedle hlavy. Druhou ruku položíme na rameno té první. Pozor, ruka pod kterou je váleček musí být ne položená, ale ve vzduchu.

Ztuhlý krk a správné dýchání

Na tohle se také nesmí zapomenout. Během tohoto cviku v klidu dýcháme. V tomto cviku by se mělo setrvat zhruba 10 vteřin. Poté dáme ruce nazpět a uvolníme se. Tento druh cvičení by se měl vždy dělat tzv. na tu stranu, kde je ztuhlý krk. V překladu řečeno – když nás krk bolí na pravé straně, tak ve vzduchu je pravá ruka a levá na ní položená tak jak jsme si řekli.

V případě levé strany zase logicky vše nalevo. Je to cvik hojně využívaný v Asii. Tam trápí populaci často ztuhlý krk, dokonce už i ty velmi mladé občany.

Ztuhlý krk může být z přepracovanosti

Asiaté jsou nesmírně pracovití, tudíž extrémně přepracovaní. Právě i od toho pocházejí bolesti a ztuhlý krk. Často se tak vyhledává pomoc lékařů, kteří s nimi takto cvičí. Samozřejmě tento cvik může každý provozovat i doma.

Prostě jde jen o to, aby jste měli místo, kde si můžete pohodlně lehnout. Lepší je to na tvrdším povrchu. To však neznamená, že by se to nemohlo cvičit i na posteli či gauči. Tak snad tato rada pomůže těm, koho trápí tyto obtíže.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz