Zimní pneumatiky: Jak moc je vhodné je dojíždět v létě?

zimní pneumatiky
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Opět se blíží datum, kdy každý řidič zpozorní. 1. duben dovoluje totiž již jezdit na letních pneumatikách a přichází čas je přezout. To je sice pěkné, ale kdo by nerad ušetřil nějakou tu korunu. Takto uvažuje i spousta motoristů, protože co si budeme povídat, přezutí na letní gumy vyjde v pneuservisu docela draho. A každý není tak šikovný, aby to zvládl sám v garáži. Spousta řidičů proto dojíždí zimní pneumatiky v letní sezóně. Je to však skutečně výhodné?

Co není zakázáno, je dovoleno

Policisté a zřejmě také majitelé pneuservisů tento nešvar vidí neradi. Policie proto, že se setkává s následky jízdy na zimních pneumatikách v létě a pneuservisy přicházejí o zdroj svých příjmů. Ale dojížděním zimních plášťů nahrává i sám zákon, protože dovoluje na těchto gumách jezdit celoročně. A proč toho nevyužít a něco málo neušetřit do rodinného rozpočtu? Takto uvažuje spousta řidičů, kteří přemýšlejí ekonomicky. Nabízí se ale otázka, kolik financí se tímto způsobem ušetří a jestli to stojí za to.

Pořízení nové sady letních pneumatik včetně přezutí v odborném pneuservisu vyjde na několik tisíc i v případě, že si vyberete ty nejlevnější modely pneu. Přezouvat se musí dvakrát ročně, a to už útrata za to naskočí na hezkou sumu.

Bezpečnost nade vše

Podívejme se však na jízdu na zimních pneumatikách z hlediska spotřeby pohonných hmot. V horkém letním počasí je vyšší valivý odpor zimních gum. S tím úzce souvisí zvýšená spotřeba nafty nebo benzinu. Někdy dokonce i v řádu tisíců korun. Zde je pak nutné propočítat, jestli se ušetření na pořízení letních gum vyplatí a nezaplatí-li řidič nakonec více ve spotřebě pohonných hmot.

Vedle toho nejsou zimní pneumatiky v létě dostatečně bezpečné pro osádku vozidla. Vykazují prodlouženou brzdnou dráhu. O tom by mohli leckteří dopravní policisté vyprávět, když jsou přivoláni k dopravním nehodám, jež jsou způsobené nedobrzděním. A pochopitelně dochází také k rychlejšímu opotřebení zimních pneumatik vlivem většího valivého odporu a teplého počasí, pokud na nich jezdíte v létě. A jejich pořízení se pak nakonec stejně nevyhnete.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz