Roušky proti šíření koronaviru: Ušijte si svoje vlastní

výroba roušky
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

V době pandemie COVID-19 vláda ČR přikazuje občanům nosit na veřejnosti na obličeji roušky přesně podle hesla: Moje rouška chrání tebe, tvoje chrání mě.

Tímto je možné významně omezit šíření zákeřného viru. Chce to ovšem, aby roušky nosilo co nejvíce lidí. Spousta z vás si řekne, že by si klidně roušku na obličej dala, kdyby nějakou měla. Jejich zásoby v lékárnách jsou vyčerpané a běžně je tedy nelze koupit. Ale to by nemohli být vynalézaví Češi, aby nevymysleli řešení. Roušku si lze totiž vyrobit i doma. Pojďme se nyní podívat, jak na to.

Jaký materiál na roušku zvolit

Aby rouška měla smysl a mohla se opakovaně používat, je nejlepší ji ušít ze 100% bavlněného materiálu. Takto se bude moci rouška vyvařovat a tak sterilizovat. Zvládne i přežehlení na nejvyšší stupeň. Jako výborný materiál se nabízí plátno nebo v nouzi i prostěradlo ze 100% bavlny. Je dostatečně pevné a většinou bývá v domácnosti dispozici.

Co budete potřebovat na ušití ochranné roušky:

  • čtverec 100% bavlněného plátna o rozměrech 20 x 20 cm
  • šikmý proužek z bavlny nebo 2x pruh látky o rozměrech 85 x 3,5 cm
  • 100% bavlněné nitě.

Postup práce:

  • Přichystáme si čtverec látky a dvě protilehlé strany na šicím stroji obroubíme entlovacím stehem. Pak je ještě zahneme 0,5 cm a prošijeme.
  • Rovnoběžně s obroubenými stranami si složíme látku na tři sklady jako harmoniku. Ty zajistíme špendlíky, stehovací nití nebo rovnou zažehlíme, aby se pak s látkou lépe pracovalo.
  • Nyní našijeme šikmý proužek, kterým zároveň olemujeme dvě zbývající strany a který bude sloužit jako šňůrky na zavázání roušky. Šikmý proužek bývá k dostání v galanteriích, ale můžeme si vystačit také s pruhem látky o rozměrech 80 x 3,5 cm. Po ušití by šňůrky měly mít délku cca 40 cm.
  • A máme hotovo.

Nemusíte být špičkový krejčí, aby se vám rouška povedla. Ani nebude vadit křivý steh. Důležité bude totiž to, aby vás rouška chránila. A to tato rouška splňuje.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz