Okrasné traviny na jaře: Které seříznout? Jak je hnojit a množit?

okrasné traviny
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Součástí moderní zahrady jsou vedle keřů, trvalek i jednoletých rostlin také okrasné traviny, jež jí dodávají originální vzhled. Přitom se nedá říct, že by trávy byly nudné. Nabízejí se v mnoha kultivarech, v různých barevných odstínech, mohou být husté i řídké, přízemní i vysoké. Pouze při dobré péči se však okrasné traviny odvděčí svým hezkým a zdravým vzrůstem.

Jarní řez travin

Jestliže jste na podzim zatahující se traviny zazimovali tak, že jste je stáhli provázkem, aby nedošlo k jejich rozklesávání, pak na jaře vás čeká jejich řez. Ten byste měli stejnoměrně provést asi 5 až 10 cm nad zemí ostrými zahradnickými nůžkami. Nejvhodnější čas na to je polovina nebo konec března. Odumřelá stébla uložíte na kompost a vzniklý trs ještě jemně vyhrabete a zbavíte starých listů.

Nízké druhy okrasných travin se nestříhají, protože jejich nadzemní část na zimu neodumírá. Ty stačí pouze opatrně vyhrabat a zbavit napadané nečistoty.

Množíme výběžkaté a trsnaté traviny

Jarní čas je též vhodným obdobím pro množení okrasných travin, které jste předtím vyhrabali, případně i sestříhali. Množit traviny lze ze semen, vysetým do truhlíků. Většinou takto sadíte jednoleté traviny.

Máte-li na zahradě nižší trsnaté traviny, potřebujete ostrý rýč, abyste jím mohli odrýpnout kus drnu i s kořeny. Ten pak zasadíte do připravené jamky se směsí zeminy, rašeliny a písku.

U výběžkatých travin pouze odhalíte kořeny odhrabáním půdy, které rozdělíte na několik oddenků, jež by měly mít asi 3 až 5 oček. Tyto byste měli zasadit do truhlíků a v teple je necháte rašit.

Hnojení okrasných travin

Okrasné traviny většinou nevyžadují zvláštní péči a je radost je pěstovat, protože nejsou náročné. I s jejich hnojením byste měli být opatrní. Když to přeženete, traviny pak nekontrolovaně rostou. Jestliže je přehnojíte dusíkem, mohou pak v zimě vyhnívat.

Hnojit by se měly pouze traviny, které jsou mulčované kůrou, jež z půdy odebírá dusík. Jako hnojivo lze použít například Cererit.

 

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz