Autosedačka jen do auta, ne k uspávání dětí. Tak to tedy zkusme jinak

autosedačka
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Šmídová

Autosedačka je známá nejenom řidičům, ale vlastně všem. Patří mezi zásadní vybavení auta, pokud je člověk rodičem miminka, batolete, ale i většího dítěte. Dětem dokáže  mnohokrát zachránit jejich život. Přestože je primárně určená k používání v autě, tak ji maminky bohužel používají i mimo něj. Například v situaci, kdy dítě nechce spát a ony nevědí, jak ho mají přimět k tomu, aby usnulo. Tak ho prostě dají do autosedačky a hotovo. Nicméně stále probíhají různé studie. Například ve Spojených státech amerických podle jedné takové, kterou provedli ve spolupráci s tamějšími pediatry je to velmi nebezpečné. Dlouhý tzv. pobyt ve vajíčku čili v autosedačce působí nepříznivě na páteř.

Ideální stav versus tragédie

Autosedačka je výborná, ale úplně nejlepší je, aby děti spaly narovnané, čili na zádech. Mezi lety 2004 až 2014 došlo k úmrtí kojenců v autosedačkách v počtu 11 779 ve spánku. A to mimo auto, když v ní leželi doma. V autosedačce dítě nebylo připoutané, jelikož nejelo v autě. Maminky, potažmo oba rodiče si mysleli, že to není třeba.

A pak to dopadlo velmi špatně. I když bylo tedy dítě pod dohledem, tak se stejně nezabránilo tragédii. To však neznamená, že autosedačka a připoutání v ní je úplně výborné. Sice to dokáže zabránit například vypadnutí, ovšem pořád je autosedačka primárně určená k tomu, aby byla převážená v autě.

Zdravotní následky

Autosedačka není určená pro to, aby v ní dítě leželo celý den. Podle lékařů v Americe je to však běžný jev. Pro děti bohužel. U dítěte může docházet při dlouhém sezení k deformaci těla, špatnému dýchání a dalším potížím. Když se ještě vrátíme k tragédiím, k nimž přišlo, když bylo dítě v autosedačce mimo auto, tak je popsán ještě jeden vážný jev.

Rodiče dají doma dítě do sedačky a jsou nachystaní hlídat. Položí ho vedle sebe na gauč nebo na stůl a sami usnou. Tohle je jedna z těch nejnebezpečnějších situací vůbec.

Používat, ale s rozumem

Autosedačka, jak je vidět, je široký pojem. Těžko říci, co o tom soudit. Lidé se asi nezmění. V dřívějších dobách bylo takové chování u dětí něco nemyslitelného. Rodiče si je více hlídali, než jak je tomu dnes. Moderní je volná výchova a ne extrémní hlídání.

Pak to dopadá, jak to dopadá. Zjednodušeně řečeno, děti nepatří do autosedačky, když není v autě. Lepší je vzít dítě na ruce a pokoušet se uspávat takto než riskovat a pak toho celý život litovat.

 

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz