Jak si na zahradě založit pěkný trávník?

trávník
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Jak na pěkný trávník v průběhu celého roku?

Touhou každého, kdo má větší zahradu nebo i menší dvorek je vypěstování krásného trávníku, který bude pořád nádherně zelený. Jak na to, aby byl trávník pastvou pro oči?

Před vysazením trávníku

Před vysazením travnaté plochy je velice důležité si nachystat půdu pro travní semena. Nejlepší co můžeme udělat je sejmout vrchní část půdy, dokonale ji vyrovnat a udělat nový násyp, kde promícháme v poměru 1:3 písek s hlínou. Písek slouží v půdě k jejímu dokonalému provzdušnění, a semena se tak lépe uchytí a naklíčí.

Vysazení trávníku

Po připravení dokonalého povrchu rozsypeme travní semena dle určení výrobce, kde se udává, kolik je potřeba semen na určitou plochu. Po rozsypání semen je důležité je zaprášit hlínou a ihned zavlažovat. V prvních 14 dnech je důležité půdu pořád držet ve vlhku, tak aby nedocházelo k vysušení semen, a tak jejich špatnému naklíčení.

Po naklíčení a mírném růstu

Až nám semena naklíčí, a tráva dosáhne růstu zhruba 5 centimetrů, tak je dobré její stébla přelomit pomocí válu. Použitím zahradního válu dojde ke zhoustnutí celého trávníku, a potom už to nebude nikdy potřeba. Až se nám stébla znovu postaví, tak by mělo dojít k prvnímu hnojení a také sečení.

Jak udržovat trávník

Každý si musí rozmyslet, jak vysoký trávník si na zahradě chce udržovat, nikdy pro trávník není dobré nastavovat na sekačce nejnižší polohu, pokud je tráva moc nízká, dochází tak jejímu rychlejšímu vysoušení, a uvidíme na trávníku vyschlé fleky. Ideální výška trávníku pro dokonalé zadržení vlhkosti by se měla pohybovat od tří do pěti centimetrů. Trávník je potřeba minimálně třikrát za sezónu přihnojit, a dvakrát za sezónu upravit pomocí vertikutátoru. Vertikutátor dokáže z trávníku vyhrabat starou zaschlou trávu, půdu dokonale provzdušní a rozbije vzniklé drnovité spojení trávy. Vertikutace je pro trávník nejlepší na podzim po posledním sečení trávníku, a také brzo na jaře.

Pořádná závlaha

Pokud chceme, aby byl trávník pořád krásně zelený v průběhu sezóny, tak je určitě potřeba jeho dokonalá závlaha, kdy nejlepším časem pro závlahu jsou večerní hodiny nebo brzo ráno. Do trávníku by měl zahradník nalévat v sezónu minimálně 40 litrů vody na 1 m² v průběhu 3 až 5 dnů. Pěkný trávník si vyžaduje od zahradníka týdně alespoň 2 hodiny jeho času.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz