Jak vyrobit papírové brikety? Návod na levné topení

Topení pomocí papírových briket
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Kdo se vydal cestou topení na tuhá paliva, tak určitě vždy přemýšlí, kde sehnat co nejlevněji dřevo ideálně rovnou naštípané, aby neměl tolik práce s jeho uložením. V dnešní době můžete jít cestou topení vytápění pomocí papírových briket.

Papír je dnes v podstatě odpad, který nikdo nechce dalším způsobem využívat. Ve sběrnách za jeho uložení musíte dokonce platit.

Levné topení pomocí papírových briket

Určitě každého napadne, jakou asi výhřevnost může takový papír přinášet, a jestli je topení papírem rentabilní. Papírová briketa svojí výhřevností konkuruje hnědému uhlí, a jen kousek zaostává za klasickou dřevěnou briketou. V porovnání kupní ceny je papírová briketa vždy levnější.

Doba hoření papírových briket je podobná jako u topení pomocí dřevných briket. Zbytkový popel z papírové brikety se uvádí okolo 2 až 5 procent z její původní váhy.

Jak vyrobit papírovou briketu?

K výrobě papírové brikety si každý zkušenější domácí kutil zvládne vyrobit svůj vlastní lis, a pro ty co nejsou takto zdatní je tu možnost koupě již hotové lisu. Pro výrobu papírových briket budeme potřebovat papír, nádobu s vodou, vrtačku nebo jinou pomůcku k promíchávání papíru a lis na brikety.

Postup je zcela jednoduchý, papír je potřeba natrhat na co nejmenší kousky, a naházet je do kádě s vodou, kde ho necháme nějaký čas rozmáčet. Potom použijeme vrtačku nebo jinou pomůcku k jeho pořádnému promíchání v kádi. Až bude směs dokonale nadrobená a celá rozmáčená, budeme ji po kouskách přidávat do lisu na brikety, a vyrábět jednotlivé kousky briket.

Ideální je takovou práci naplánovat na pěkný slunečný den, protože brikety je potřeba po vyrobení nechat pořádně proschnout. Ideální skladování je jako u dřeva, tedy nechávat mezi nimi vzduchovou mezeru, tak aby briketa dokázala dokonale vyschnout.

Jaký papír je vhodné použít?

Z hlediska výběru papíru nejsou papírové brikety nijak náročné. Použít pro topení můžete jakýkoliv papír, akorát tvrdší karton je lepší před namočením do vody rozřezat na co možná nejmenší kousky. V případě rozřezaného kartonu budeme muset nechat papír o to déle namáčet.

Výrobu papírových briket může zvládnout opravdu každý, a může se stát jedním ze způsobů, jak trochu ulehčit domácímu rozpočtu za náklady na topení v domě.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz