Jak vybrat ojeté auto? Přečtěte si naše tipy a rady

ojeté auto
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Zákazníci si v dnešní době často kupují ojeté auto, a každý si klade otázku, jak vybrat auto, které mi bude sloužit dlouho? Jak se nenechat napálit, a nepřipravit se o peníze?

Cenová rozvaha při výběru ojetého auta

Každý by si měl udělat před koupí ojetého auta jakousi rekapitulaci svých finančních možností. Podle toho se rozhodnout, v jaké cenové relaci bude ojeté auto vybírat. Pokud se rozhodnete pro financování auta na úvěr, tak je určitě dobré si spočítat, kolik je každý schopný měsíčně splácet. Hodně zákazníku si kupuje své auto jako naplnění své potřeby jezdit v drahém voze. Další zase hledají auto s co možná nejlevnějším provozem. Tady nastává otázka, jak moc je pro mě auto důležité, a na co přesně ho chci využívat.

Auto do 150 tisíc korun

Pojďme se podívat na automobily, které můžeme bez problémů koupit na našem trhu ojetých vozidel s cenovkou do 150 tisíc korun. Pří koupi auta zkušený automechanik říká, že by si měl každý dát ještě cca 30% ceny vozu stranou. Těchto 30% by mělo sloužit pro případné opravy a údržbu ihned po koupi auta. Za cenu 150 tisíc korun si můžeme vybírat z vozidel nižší až střední třídy, ale také z luxusních automobilů se starším datem výroby. Ideální pro každého zákazníka, tedy to co by si každý přál je koupit za své peníze co nejmladší automobil. Dalším kritériem je nejmenší kilometrový nájezd. U ceny okolo 150 tisíc korun tedy zvládneme koupit menší automobil do 4 let stáří s nízkým nájezdem, nebo také luxusní SUV s nájezdem nad 200 tisíc kilometrů.

Luxusnější ojeté auto

Pokud se vydáme cestou luxusnějšího více ojetého automobilu, tak určitě musíme vzít v potaz ceny servisu nejběžnějších oprav. U luxusnějších vozů musíme řešit ceny  rozvodů motoru, výměna náplní nebo třeba servis brzdového systému, který u některých luxusnějších ojetých vozů může převyšovat kupní cenu.Z ekonomického pohledu se více zákazníkům vyplatí koupě auta nižší nebo střední třídy, které s cenou 150 tisíc korun můžeme sehnat s nájezdem do 50 tisíc kilometrů. Při výběru takové auta můžeme očekávat, že nám dalších 50 tisíc km najedou bez nutnosti investic.

Důležité při koupi ojetého auta

Vaše první cesta s ojetým automobilem by měla určitě mířit do servisu. Tam je potřeba si nechat celé auto překontrolovat, vyměnit náplně a všechny filtry, a ideálně bez ohledu na nájezd nechat vyměnit i rozvodový řemen. Ten v případě poruchy dokáže zničit celý motor! Před koupí ojetého auta je dobré využít některý z online systémů pro ověření nájezdu automobilu. Kilometrový nájezd můžete ověřit pomocí čísla VIN, který je unikátní pro každý automobil. Některé autobazary dokonce nabízí přímo v kupní ceně automobilu pojištění na skryté vady auta.

Doporučení jak vybírat auto

Určitě si vždy rozmyslete, kolik můžete do auta investovat, a počítejte cenu auta jako kompletní. To znamená nepočítat jen počáteční kupní cenu, ale také cenu servisu, běžné údržby, pojištění automobilu atd…

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz